Rusinowa Polana
Rusinowa Polana

Atrakcyjnym punktem docelowym i startowym dla górskich wędrówek jest Rusinowa Polana, rozciągająca się na wysokości 1170-1300m n.p.m. i zachwycająca pięknymi widokami na Tatry Zachodnie. Z Polany widać między innymi leżące blisko Czerwoną Skałkę i Karczmarski Wierch, ale i w oddali wierzchołki Gerlacha, Rys, Mięguszowieckich Szczytów, Płaczliwej Skały i Hawrania.

Rusinowa Polana była niegdyś zamieszkana (znajdowała się tu niewielka wioska) i wypasana. Obecnie atrakcją turystyczną jest znajdujące się w pobliżu szlaku Sanktuarium Matki Bożej na Wiktorówkach. To cenione miejsce przez turystów nie tylko ze względu na fantastyczne widoki, ale i na łatwość podejścia oraz możliwość kontynuacji wędrówki w różnych kierunkach.

Na Rusinową Polanę można się dostać zarówno dojeżdżając z Zakopanego na Wierch Poroniec, Zazadnią lub do Palenicy Białczańskiej, jak i schodząc z górskich szlaków. Startując z Wierchu Porońca udajemy się bezpośrednio na Rusinową Polanę zielonym szlakiem, przecinają Dolinę Złotą; natomiast wyruszając z Zazadniej idziemy szlakiem niebieskim wzdłuż Doliny Filipka. Oba szlaki nie powinny nam zająć dłużej niż godzinę. Z kolei szlak z Palenicy Białczańskiej (również niebieski) zajmie około 40 minut.
Z samej Polany możemy iść dalej czarnym szlakiem na Polanę pod Wołoszynem (30 min), na Gęsią Szyję (zielony, 1h) i na Rówień Waksmudzką, aż do samego schroniska Murowaniec.

Dodaj komentarz

Privacy Preference Center

Necessary

Advertising

Analytics

Other