Dolina Olczyska

Dolina Olczyska

Dolina Olczyska jest jedną z najmniej wymagających tatrzańskich dolin, w które spokojnie można wybrać się nawet z małymi dziećmi. Niewielka, liczy około 4,5 km2. Wejście do niej znajduje przy ulicy Jaszczurówka, dokąd dotrzeć można samochodem, busami lub na piechotę (położona jest w południowo-wschodniej części Zakopanego).

Ciekawostką przyrodniczą jest znajdujące się na terenie doliny Wywierzysko Olczyskie, „pompujące” nawet 700 l wody na sekundę. Tutaj swój początek ma potok Olczyski. Jest to największe wywierzysko w polskich Tatrach.

W Dolinie dominują lasy świerkowe, a także sosna zwyczajna, olcha szara, knieć błotna górska, tojad Kotuli i jarząb nieszpułkowy.  

W sierpniu 1994 r. w dolinie rozbił się helikopter z ratownikami TOPR, zginęły cztery osoby.

Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów w Dolinie Olczyskiej

Dolina Olczyska jest cennym punktem na turystycznej i górskiej mapie Tatr między innymi ze względu na wywierzysko będące początkiem potoku Olczyskiego oraz na leżący tuż za wejściem do niej Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów. Cieplice występujące u wylotu Doliny są naturalnym miejscem życia wielu gatunków płazów i gadów. Pomysł na utworzenie takiego ośrodka w miejscu dawnych basenów termalnych powstał w 2003 roku. Ma on na celu stworzenie warunków zbliżonych do naturalnych, w których można prowadzić obserwacje oraz rozród zagrożonych gatunków płazów: salamander, traszek, żab oraz gadów takich jak jaszczurki i węże.

Po terenie ośrodka wytyczona jest ścieżka dydaktyczna.
Ośrodek Ochrony Czynnej Płazów i Gadów w Dolinie Olczyskiej

Trasa Doliną Olczyską

Zielony szlak z Jaszczurówki prowadzący na Kopieniec Wielki przez Dolinę Olczyską.
Wycieczka na Nosal może być zaplanowana z Jaczczurówki, wtedy zielony szlak prowadzi przez Dolinę Olczyską, później żółty i ponownie zielony.

Ciekawostki:

•    Nazwa doliny wywodzi się od Olczy, przysiółka Zakopanego.
•    Dolina była wypasana i wchodziła w skład dwóch hal: Hali Olczysko i Hali Królowej.
•    Dawniej przy wylocie doliny w Jaszczurówce istniało małe kąpielisko termalne.
 

Dodaj komentarz