Dolina Miętusia

Dolina Miętusia

Dolina Miętusia jest odnogą Doliny Kościeliskiej i ma długość około 5km. Ma wylot w tym samym miejscu co Dolina Małej Łąki, łączy się z nią szlakiem przez Przysłop Miętusi. Można do niej dojść także od Nędzówki – dochodzimy wtedy właśnie na Przysłop Miętusi, a stamtąd już bezpośrednio dolinką aż na Małołączniak, który zamyka Dolinę Miętusią.

Jaskinie w Dolinie Miętusiej

Na stokach Doliny Miętusiej znajdują się liczne jaskinie, w tym między innymi Jaskinie Kozia, Miętusia, Ptasia Studnia i Studnia w Kazalnicy. Nie są one niestety dostępne dla turystów.
Dolina Miętusia jest jedną z najstarszych dolin (koniec XVI wieku), które jako pierwsze otrzymały własną nazwę z nadania królewskiego – w tym wypadku nazwa pochodzi od sołtysów Miętusów zamieszkujących Ciche. Dolina służyła do wypasu owiec i trwało to do czasu utworzenia TPN. Obecnie wypas prowadzony jest nadal, ale tylko okazjonalne i w formie wypasu kulturowego.

Szlak przez Dolinę Miętusią

Przez Dolinę Miętusią w całości wiedzie niebieski szlak, który zaczyna się w Groniku i kieruje się w stronę Przesłopu Miętusiego oraz Czerwonego Grzbietu. Szlak jest wymagający, a jego przejście zajmuje sporo czasu, dlatego nie jest polecana dla rodzin z małymi dziećmi oraz osób starszych. Podejście z Nędzówki jest rzadziej wybierane przez turystów, którzy wolą iść nieco lżejszym, ale nadal wymagającym kondycyjnie szlakiem z Gronika. Wysoka różnica poziomów (ponad 700m) między Przysłopem Miętusim a Małołączniakiem sprawia również, że ten fragment trasy jest często odpuszczany, a turyści nie przechodzą całej Doliny, lecz przy Przysłopie zawracają lub kierują się szlakami do Doliny Małej Łąki, schodzą trasą na Nędzówkę czy też decydują się na dojście do Doliny Kościeliskiej (w pobliżu jest Wyżnia Kira Miętusia, skąd niedaleko do np. Lodowego Źródła w Kościelisku.

Fragment proponowanej przez nas wycieczki na Czerwone Wierchy, która została tutaj opisana, przebiega przez Dolinę Miętusią.

Wycieczka Doliną Miętusią jest dobrym pomysłem dla osób, które szukają spokojnego szlaku.

Dodaj komentarz