Dolina Białego


Dolina Białego

Na szczególną uwagę turystów zasługuje Dolina Białego, do której dostać się można z Zakopanego – wejście znajduje się bowiem tuż obok skoczni narciarskich lub bliżej centrum miasta wędrówkę możemy rozpocząć od drogi do Białego. W tym miejscu znajduje się regionalna Karczma Biały Potok.


Żółty szlak przez Dolinę Białego

Szlak liczy około 3 kilometrów długości i przebiega w niezwykle malowniczej scenerii górskich lasów z niewielkimi prześwitami, które ukazują piękno pobliskich szczytów. Czas przejścia do Polany Białego wynosi około 1:10h, zaś sama trasa charakteryzuje się wyjątkową łagodnością, można więc na taki dłuższy górski spacer wybrać się nawet z dziećmi.

Przez większość trasy turyście towarzyszy płynący wzdłuż doliny Biały Potok, zaś po kilkunastu minutach marszu można zajrzeć do nieczynnej sztolni uranowej. Prócz tego dolina oferuje także kilka malowniczych drewnianych mostków, z których obserwować można wody potoku i chwilę odpocząć.

Z racji zmiennego nachylenia w Dolinie Białego nie brakuje niewielkich wodospadów, ale większą uwagę warto zwrócić przede wszystkim na wodospad trójschodkowy, znajdujący się niedaleko wejścia do doliny.
W górnej części dochodzi do odgałęzienia na dwie niewielkie dolinki – Suchą i drugą bezimienną, dolinki te jednak są zamknięte dla ruchu turystycznego.


Polana Białego i wycieczka na Sarnią Skałę

Dochodząc do Polany Białego można skończyć na niej swoją wyprawę i wrócić tą samą trasą lub odbić na wschód, idąc Drogą nad Reglami najpierw do Kalatówek, a następnie do Kuźnic lub na zachód i po krótkim, ale dość męczącym marszu pod górę dojść do Sarniej Skały. Ta opcja wycieczki została opisana tutaj. Ze szczytu Sarniej Skały roztacza się fantastyczny widok między innymi na Giewont i panoramę Zakopanego.


Historia Doliny Białego

Górna część doliny należała w przeszłości do Hali Białe.
Na początku lat 50. XX wieku w dolinie prowadzone były poszukiwania rud uranu. W jej prawym zboczu wykuto dwie sztolnie. Podczas tych prac dolina była zamknięta dla ruchu turystycznego a nawet była pilnie strzeżona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.