Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Wołowiec – gościniec kozic i świstaków

  • Opublikowany: 27 lipca 2012 12:50

Opis

Wołowiec – gościniec kozic i świstaków

Na wysokości 2064 metry n p m w Tatrach Zachodnich wznosi się szczyt, bedący ulubionym terytorium dla kozic i świstaków – Wołowiec. Jest on miejscem zbiegu trzech grani : od wschodu grani głównej z Jarząbczym Wierchem i Łopatą ( szczyt położony na wysokości 1957 ), od południa grani głównej z Rochaczami, oraz północnej grani Wołowca biegnącej przez Rakoń i Grzesia do Bobrowca. Szczyt wznosi się nad Doliną Chochołowską, Rochacką i Jamnicką. Trzy przełęcze oddzielają Wołowca od innych szczytów, Przełęcz Jamnicka, Dziurawa Przełecz oraz Zawracie.

Obserwując – przez fotografów serwisu wZakopane.pl – Wołowca z Ostrego Rohacza tudzież z Ornaku, stwierdziliśmy, iż mamy do czynienia z masywem o kopulastym kształcie zbudowanym ze skał metamorficznych, czyli powstałych ze skał np. osadowych, przyjmując taką a nie inną postać na skutek przeobrażenia pod wpływem, między innymi, wysokich temperatur i procesów chemicznych. Na ostateczny kształt Wołowca miał też wpływ, rzecz jasna, lodowiec, który podciął szczyt z trzech stron. Z owego płaskiego i rozległego wierzchołka roztacza się widok bardzo panoramiczny. Pewien taternik tak tenże widok zrelacjonował: „ku południowemu zachodowi wachlarzowato rozłożona grupa urwistych Rohaczów (…), ku wschodowi Tatry Wysokie przedstawiające się jakby olbrzymia wyspa skalista (…)”. Z Wołowca można jeszcze w zadumie i oczarowaniu podziwiać Babią Górę i Rohackie Stawy.

Niegdyś ów szczyt zwany był Hrubym Wierchem. Pewien geolog i krajoznawca, który znał się nieco na zwyczjach tutejszych górali mógł zaświadczyć o fakcie, iż dawni polscy pasterze tak właśnie wołali na Wołowca. Zaś słowaccy pasterze uparcie nazywali szczyt Wołowcem i tak już zostało aż po dziś dzień. Owa nazwa spodobała się austriackim kartografom, bowiem właśnie w tejże formie określili na mapach szczyt. Polscy turyści i badacze Tatr także posługują się określeniem „Wołowiec” i wszystko wskazuje na to, że nic się już w owej materii nie zmieni.

Szczyt Wołowca jest atrakcyjny także dlatego, iż upodobały go sobie na spacery i jako miejsce zamieszkania takie czworonogi jak kozice czy świstaki. Świstaki zamieszkują zwłaszcza piarżyska po północnej stronie szczytu. Kozica jest szczególnie cennym zwierzęciem zamieszkującym Tatry, bowiem jej los bywał różny w zależności od wielu czynników. Przez stulecia była odławiana ze względu na delikatną jedwabistą skórę. Kłusownictwo zrobiło swoje także jeśli chodzi o populacje kozicy tatrzańskiej. W ostatnich latach sytuacja tych zwierząt nieco się poprawiła nie tylko w rejonie Wołowca, więc mamy powód do optymizmu w tymże względzie. Jeśli zachowamy rozwagę i ostrożność wspinając się na Wołowca może uda nam się jednego osobnika ze stada ująć w obiektywie swego aparatu fotograficznego.

esti/wzakopane.pl

Brak tagów

  

Nr ogł.: 404501272881d136

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...