Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

WŁADYSŁAW TREBUNIA TUTKA – RETROSPEKCJA

  • Ulica: Jagiellońska 18b
  • Miejscowość: Zakopane
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Opublikowany: 19 listopada 2011 21:15
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

WŁADYSŁAW TREBUNIA TUTKA – RETROSPEKCJA
Wystawa czynna: 12 listopada – 31 grudnia 2011
Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
środa – sobota: 11:00-18:00, niedziela 9:00-15:00
www.muzeumtatrzanskie.pl
Władysława Trebunię Tutkę na Podhalu znają chyba wszyscy.
To jego obrazy zdobią wnętrza licznych podhalańskich domów i „świetlic regionalnych”, jego prace znaleźć można w miejscowych kościołach i kaplicach, wreszcie jego muzyka – góralska, i wraz z zespołem „Trebunie Tutki” – rozbrzmiewa częstokroć w tutejszych domach i restauracjach oraz w salach koncertowych całej Polski.
Ale czy na pewno go znamy ?
Wystawa prezentowana w Muzeum Tatrzańskim pokazuje prace Władysława Trebuni z różnych okresów jego twórczości, wykonane w różnych technikach i „stylach”, niekiedy przez samego artystę uważane za „eksperymentalne”. Znaleźć na niej można zarówno przybliżające warsztat twórczy projekty tkanin, jak również dzieła uznane i nagradzane, takie jak gobelin „Śpiący rycerze”, czy obrazy na szkle, które stały się już częścią muzealnej kolekcji.
Retrospekcja to niewielka i z całą pewnością niepełna, ale mamy nadzieję różnorodna i ciekawa, a może nawet zaskakująca…?
Władysław Trebunia Tutka urodził w 1942 r. w Poroninie. Studiował na Wydziale Tkaniny ASP w Krakowie w latach 1963-68. Uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo ścienne, projektowanie tkanin unikatowych, projektowanie witraży, grafikę książkową oraz malarstwo na szkle. Brał udział w 40 wystawach zbiorowych i 30 indywidualnych w kraju i za granicą. Prezentował swoje

Nr ogł.: 7404ec81c12c9faa

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...