Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

W Tatrach sowa sowie wilkiem

  • Opublikowany: 6 listopada 2012 13:34

Opis

Tatrzańskie sowy

Na świecie żyje ponad 200 gatunków sów. Szacuje się, iż w Europie żyje ok. 13 gatunków tegoż ptaka. W Tatrach spotkać można, z mniejszym lub większym szczęściem, sześć z nich. To, że sowy są aktywne głównie nocą, nie jest dla większości z nas większą tajemnicą.

Dlaczego sowy są aktywne w nocy?

Powstaje jednak pytanie – dlaczego? Czyżby nocą czuły się mniej zauważalne, w końcu podczas polowania niezauważalność to ważny atut. Okazuje się, że nocne żerowanie ma związek trybem życia, jaki prowadzą gryzonie, a na które to gryzonie przecież polują. Poza tym, sowy nie są zbyt lubiane przez ptaki dzienne, w związku z czym, ptaki negatywnie doń nastawione chętnie na swojego wroga zapolują właśnie w dzień. Włochatka jest najbardziej nocnym ptakiem, wyjątkowo rzadko uaktywnia się za dnia. W takim razie jak układają się wzajemne relacje między samymi sowami, skoro mają tylu wspólnych wrogów? Czy stworzyły tu na tatrzańskiej ziemi swoistą wspólnotę, niczym bracia, którzy trzymają się razem, mimo pewnych różnic gatunkowych?

Czy sowy się lubią?

Pewnych informacji w tejże materii można zaczerpnąć z artykułu Tomasza Skrzydłowskiego i Marcina Strączek Helios, którzy podjęli się małej analizy tegoż wątku. Okazuje się, że sowy są ptakami bardzo agresywnymi wobec siebie. Co ciekawe, nawet w obrębie własnego gatunku. Dochodzi do konfrontacji, które kończą się niejednokrotnie śmiercią. Jakaś solidarność występuje jedynie w rodzinie, jaką ptak zakłada. Jednakże relacje rodzinne nie trwają wiecznie, bo do pierwszej jesieni. Wydawałoby się, że najbardziej waleczną spośród sów, winna być ta sowa, która szczyci się najbardziej postawną posturą – nic bardziej mylnego. Agresją szczególną odznacza się na ten przykład sóweczka, mała i drobna, ale bojowa jak się patrzy.

 

Do awantur dochodzi także na etapie tworzenia się par. Szczególnie bojowo nastawiona jest samica, której agresja może mieć śmiertelny finał. W miarę pozytywny przykład społecznego i pokojowego zachowania w czasie godów dają samce włochatek. Otóż, ptak ten stara się pozyskać względy partnerki upolowanymi gryzoniami, im więcej okupu, tym większa szansa na powodzenie. Dla samic bardzo ważny jest fakt, by ułożyć sobie życie tam, gdzie gryzoni dostatek. Samiec więc musi bardzo się starać, by do samicy nie „startować” z pustymi szponami, lecz pełnymi nornic i myszy. Gdy wykaże się w tejże materii, może mieć nawet kilka partnerek. Zaś samica może wybierać między kilkoma samcami.

Wędrowcy bardziej wyrozumiali

Gatunki wędrujące są dla siebie bardziej wyrozumiałe niż gatunki osiadłe, jedynym wyjątkiem w tym przypadku jest puchacz, który nieco wyłamał się z owych konwenansów. Jedynie, gdy jest blisko gniazda, zaczyna się robić mniej miło, jednak jest to zrozumiałe z uwagi na fakt, iż zmieniając swoje zachowanie na agresywne, wykazuje troskę o potomstwo. Mniejsze gatunki sów muszą żyć w ciągłej obawie przed większymi gatunkami, te bowiem nań polują. Weźmy puszczyka uralskiego. Jego relacje z kuzynem, puszczykiem zwyczajnym, są wyjątkowo napięte. Chyba nigdy między nimi nie dojdzie do consensusu. I pomyśleć, że sowa, ptak o symbolicznym wyrazie, od dawien dawna jest symbolem…mądrości.

E/wZakopane.pl

Nr ogł.: 907507e98398672d

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...