Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

W Tatrach przybyło lisów – to dobrze, czy źle?

  • Opublikowany: 8 października 2012 08:28

Opis

W Tatrach zaobserwowano następujące zjawisko dotyczące pewnego drapieżnika : „jest coraz więcej lisów”, alarmuje TPN na stronach internetowych. Lisów jest coraz więcej nie tylko w Tatrach, ale i w stolicy tychże gór – Zakopanem. Co najgorsze, owe „przybywanie” następuje w zastraszającym tempie. Co mogło się do tego przyczynić? Czy przedstawiciel owego gatunku tak upodobał sobie tatrzańską ziemię, że postanowił się rozmnożyć nad miarę?

Specjaliści w tejże materii twierdzą, iż ów lisi przyrost należy przypisać przeprowadzanym od lat szczepieniom lisów przeciwko wściekliźnie. W związku z ową praktyką populacja tego gatunku zaczyna wymykać się spoza wszelkiej kontroli. Dochodzi do sytuacji, że ów czworonóg bez żadnej żenady podchodził do turystów będących na szlaku górskim. Miłośnicy zwierząt, którzy są raczej mało wtajemniczeni jak funkcjonuje ekosystem naszych polskich Tatr, zwyczajnie się cieszą, iż mamy urodzaj na lisy ostatnimi czasy, ot, jakaś populacja się powiększyła, przynajmniej nie ma zagrożenia wyginięcia tegoż gatunku. Jednak znawcy tematu, przyrodnicy, nie mają wątpliwości – lisów w naszych lasach jest za dużo. Lisy, jak przystało na owego przedstawiciela rasy, są na tyle sprytne, by umieć wykorzystać bliskość człowieka do zdobywania przenajróżniejszych smakołyków. Jak opowiadają parkowcy, zdarzyło się niedawno, że grupka lisów osaczyła Bogu ducha winnych turystów w trakcie wycieczki ( rejon Doliny Pięciu Stawów Polskich ), wymuszając „prezenty”.

Zakopane także ma powody do niepokoju. Może nie doszło jeszcze do sytuacji, że lisy przemykają między przechodniami na deptakach niczym bezdomne psy, ale zbyt często się w mieście pojawiają. Lisy poprzez zalesione tereny, zarośnięte tereny zielone i brzegi potoków często dochodzą do centrum miasta. Zdarzył się nawet incydent, gdzie właściciele jednego z domów poprosili o pomoc, bowiem lisia rodzina postanowiła założyć swoją norę obok tegoż domostwa. Niepokój jest tym większy, że niektóre lisy mogą być wściekłe, stanowiąc tym samym zagrożenie dla człowieka. Rok temu, w listopadzie Dziennik Łódzki na swojej stronie internetowej alarmował – „Tatry : Uwaga! Wścieklizna atakuje lisy. W górskich lasach szaleje wścieklizna (…) Dopóki nie uda się ustalić jej źródła, służby sanitarne objęły kwarantanną lasy w pięciu gminach Podhala i Orawy”.

Może jednak uda się człowiekowi zaprzyjaźnić z naszym kochanym liskiem, zwłaszcza zdrowym, wolnym od wścieklizny, a nawet go troszeczkę dokarmić? Niestety, sprawa nie jest taka prosta. Paweł Skawiński dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzega, iż lis może okazać się bardzo agresywny. Do tego stopnia, że potrafi wyrwać turyście kanapkę z ręki. Przyrodnicy raz po raz podkreślają, że najważniejsze jest aby wyrzucać jak najmniej żywności. Jeśli już to robimy, to powinniśmy resztki resztki wyrzucać do zamkniętego kontenera.

E/wZakopane.pl

Nr ogł.: 38550727285b3dec

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...