Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Tatrzańskie kozice – liczenie

  • Opublikowany: 26 listopada 2012 17:28
Tatrzańskie kozice

Opis

Oj, mają powody do radości przyrodnicy i miłośnicy przyrody w tym roku po przeliczeniu kozic tatrzańskich, jest lepiej niż dobrze! Były lata posuchy pod tym względem, najgorzej bodaj w latach 90 tych ub. wieku. Sytuacja z populacją kozic w Tatrach zaczęła się radykalnie poprawiać od roku 2007 go. Ale ten rok i poprzedni są wyjątkowo owocne. Oto jak komentowały ów radosny fakt media na swoich stronach internetowych?

Aż prawie 300 kozic naliczyli pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mówi się o rekordowej liczbie, bowiem tak dużo tych zagrożonych wyginięciem rogaczy po polskiej stronie gór jeszcze nie było, poinformowało RMF24. Liczenie kozic w Tatrach, jak powszechnie wiadomo, odbywa się na wiosnę i na jesień. Z wiosennego liczenia dowiadujemy się ilu młodych osobników pojawiło się w kierdelach, czyli stadach samic. „W tym roku naliczyliśmy aż 77 ( dane szacunkowe ) młodych co jest bardzo obiecującym wynikiem” – głosi Filip Zięba z TPN. Zaobserwowano 294 kozice. Co ciekawe, 12 lat temu naliczono zaledwie 46 kozic i 9 młodych. Jest to najlepszy wynik odkąd zaczęło się liczenie kozic.

Słowacy, rzecz jasna, dokonali obliczeń w tejże materii po swojej stronie Tatr. Wyniki należy zestawić, by mieć orientacje ogólną o tym, ile owych czworonogów żyje w Tatrach. Trzeba wziąć pod uwagę, iż niektóre kierdele mogły przejść na słowacką stronę i zostały policzone, w związku z tym, podwójnie. Tak czy owak, pogłowie tatrzańskich kozic rośnie. Jesienne liczenie uzupełni szcunki. Całkiem możliwe, że jest jeszcze lepiej niż myślimy. Czy zostanie przekroczony rekord z lat 60 ub. wieku, gdy to zaobsrwowano ok. 1100 sztuk? Zobaczymy. Najważniejsze, że od prawie 10 lat kozic w Tatrach systematycznie przybywa.

W lipcu tego roku pojawiły się bardzo budujące doniesienia związane z przychówkiem. Na wiosnę urodziło się aż 178 kozic. Zaś ogólnie w Tatrach wiedzie swój żywot 950 tychże stworzeń. Akcję liczenia kozic przyrodnicy z TPN wspólnie ze Słowakami przeprowadzili 3 lipca. Tego typu praktyka jest przeprowadzana równocześnie. Oczywiście kozice nie mają pojęcia o jakichś ludzkiech granicach, więc trzeba bardzo precyzyjnie ustlać czy dana kozica tudzież cały kierdel jest „nasz” czy sąsiada. Po stronie słowackiej naliczono 675 kozic, w tym 103 młode. Tego typu wyniki wskazują, iż kozice dobrze zniosły zimę, a ściśle rzecz ujmując – lawiny i wyczyny narciarzy. Parkowcy wystosowali słuszny apel do wysokogórskich narciarzy, by w kwietniu odpuścili. Zwłaszcza w drugiej połowie tegoż miesiąca. Poruszając się na nartach w strefie wysokogórskiej należy pamiętać, iż dla samic ten rejon to izba porodowa.

Jesienne liczenie kozic jest realizowane od roku 1957, zaś wiosenne praktykowane jest dopiero od kilku lat. Jesienne jest bardzo ważne, bowiem część koźląt nie przeżywa zimy, więc liczenie o tej porze roku weryfikuje liczbę kozic. Liczenie kozic w Tatrach jest najstarszym monitoringiem fauny prowadzonym w Europie. W ubiegłym roku, w lipcu zaobserwowano 967 osobników, w tym 149 młodych. Chociaż kozica jest gatunkiem chronionym, nadal pada ofiarą kłusowników.

e/wZakopane.pl

Nr ogł.: 70550b38aa06862e

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...