Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Szpiglasowy Wierch – przez Szpiglasową Grań

  • Opublikowany: 16 lipca 2012 16:02

Opis

Południowo – wschodnia grań Szpiglasowego Wierchu ciągnąca się od owego wierchu do Wrót Chałubińskiego zwie się Szpiglasową Granią. Niegdyś opisywana jako, po prostu, południowo – wschodnia grań Szpiglasowego Wierchu. Odziela ona Dolinkę za Mnichem od Doliny Ciemnosmreczyńskiej. Z tejże grani opadają ściany wysokie na ok 170 metrów do Dolinki za Mnichem. Zaś łagodnie nachylają się jej zbocza ku Dolinie Ciemnosmreczyńskiej. Przez całą grań biegnie granica polsko słowacka. Szczyty i przełęcze, które goszczą w Szpiglasowej Grani to, prócz Szpiglasowego Wierchu, między innymi: Wyżnie Szpiglasowe Wrótka, Dziurawa Czuba, Szpiglasowa Czuba, Szpiglasowy Ząb, Głaźne Wrótka czy Wrota Chałubińskiego.

Szpiglasową Granią prowadzi ścieżka, która jest nieoznakowana. Wiedzie z wrót Chałubńskiego na Szpiglasowy Wierch. Ten odcinek na początku ub. wieku ( sierpień 1905 ) jako pierwszy przeszedł pewien polski fizyk i jednocześnie taternik. Wyprawa się powiodła, niestety, nie wszyscy podróżujący tamtędy mieli tyle szczęścia. Mimo, że owa droga zdaje sie być technicznie łatwa do przebycia, zdarzyły się na niej do tej pory conajmniej trzy wypadki śmiertelne. Szpiglasowa Grań i jej ściany zostały na jakiś czas wyłączone z uprawiania turystyki i taternictwa.

Szpiglasowy Wierch, wznoszący się na wysokość 2172 metry n p m położony pomiędzy Kopą nad Wrotami a Wyżnim Kosturem, stanowi kulminacje odcinka nazywanego Liptowskimi Murami – fragmentu, który ciągnie sie od Szpiglasowego Wierchu do Gładkiej Przełęczy. Nazwa ma związek z odcinkiem oddzielającym Podhale od Liptowa. Zbocza Liptowskich Murów opadają opadają w kierunku Doliny Pięciu Stawów. Do ciekawszych wątków związanych z historią tegoż fragmentu grani można zaliczyć relacje, iż w latach 30 tych XX wieku projektowano poprowadzenie drogi z Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz, granią Liptowskich Murów, przez Świnicę do Kasprowego Wierchu. Niestety, ów projekt został oprotestowany, wobec czego nie został zrealizowany.

Do grupy szczytów znajdujących sie na granicy polsko słowackiej zalicza sie także Szpiglasowy Wierch. Ten szeroki masyw o kilku wierzchołkach jest szczytem, którego najwyższy z tychże wierzchołków jest punktem zejścia się głównej grani Tatr i grani bocznej, w której znajduje się Miedziane i Opalony Wierch.  Wejście na szczyt ze Szpiglasowej Przełęczy od strony Morskiego Oka – nazywa się„ceprostradą”. Trudniejszą trasę na Szpiglasowy Wierch stanowi wejście ubezpieczane łańcuchami od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich. Tak, czy owak, warto zaplanować wycieczkę na Szpiglasowy Wierch, niegdyś zwany jako Gruby Wierch – nawet, gdyby nam przyszło wejść nań „ceprostradą”.

Estera/wZakopane.pl

Nr ogł.: 35950041f063492f

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...