Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Starobociański Wierch i jego sąsiad Siwy Zwornik

  • Opublikowany: 27 lipca 2012 12:57

Opis

Starobociański Wierch i jego sąsiad Siwy Zwornik

Najwyższym szczytem w polskiej części Tatr Zachodnich jest położony na wysokości 2176 metrów n p m Starobociański Wierch. Dawniej mówiono nań Klin tudzież Wysoki Wierch. Grań Tatr Zachodnich ciągnie się od Huciańskiej Przełęczy na wschód do Liliowego ( łagodnej przełęczy pomiędzy Beskidem a Skrajną Turnią). Ma charakter łagodny, mimo gdzie niegdzie występujących tu form skalnych przypominających Tatry Wysokie. Większość grani głównej Tatr Zachodnich leży na terenie Słowacji ( odcinek od początku grani do Wołowca). Od Wołowca wzdłuż grani przebiega granica polsko – słowacka. Na terenie głównej grani Tatr leży Starobociański Wierch, który od Kończystego Wierchu oddzielony jest Starobociańską Przełęczą.

Owa Starobociańska Przełęcz, nazywana przez Słowaków Raczkową Przełęczą, znajduje się w grani z długim rowem grzbietowym pośrodku, czyli zagłębieniem ciągnącym się wzdłuż grzbietu. Takowe rowy mogą mieć długość kilkusetmetrową, mogą być też głębokie na kilkadziesiąt metrów. Największy w Tatrach rów znajduje się pomiędzy Starobociańskim Wierchem a Kamienistą – dwuwierzchołkowym szczytem położonym na wysokości 2126 i 2122 metrów n p m. Rejon owej przełęczy zbudowany jest ze skał krystalicznych i jest porośnięty murawą.

Doliny, nad którymi wznosi się Starobociański Wierch to : Starobociańska, Gaborowa, Zadnia Raczkowa. Dolina Starobociańska jest największym odgałęzieniem Doliny Chochołowskiej. Dolina ma swój początek w miejscu, gdzie Starobociański Potok uchodzi do Chochołowskiego Potoku, a dzieje sie to na wysokości 1035 metrów n p m. Posiada tylko jedno odgałęzienie –  Dolinę Iwaniacką. Nazwa „Starobociański” pochodzi od starej roboty – nieczynnych sztolni dawnej kopalni. Dlaczego jednak Starobociański Wierch zwany był niegdyś Klinem? Otóż, jego wierzchołek w postaci krótkiej grani, niczym klin wcina sie pomiędzy Dolinę Gaborową i Raczkową.

Tatrzańska piramida

Wierch Starobociański, który swoim kształtem przypomina piramidę, nad górną częścią Doliny Starobociańskiej wznosi się stromizną wysoką na 500 metrów. Po prawej stronie zbocza Starobociańskiego Wierchu, od zawsze wiernie towarzyszy mu jego druh – Siwy Zwornik. Przebiega przez niego granica słowacko – polska. Piramida Starobociańskiego wznosi się nad nim bardzo dumnie, jakby chciała powiedzieć : „ja tu króluje”. Od północnej i zachodniej strony, zbocza Siwego Zwornika są stromo podcięte, natomiast pozostałe zbocza porośnięte są niską murawą. Można by powiedzieć, iż z turystycznego punktu widzenia jest to szczyt mało wybitny, jednak w dziedzinie topografii i orientacji ma wiele do powiedzenia, jest bowiem szczytem zwornikowym trzech grani. Tak więc, mimo że niepozornie wygląda przy Starobociańskim Wierchu, ma swoje znaczenie w przyrodzie.

Esti/wZakopane.pl

Nr ogł.: 739501274317a915

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...