Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Śpiewające ptaki Tatr – zięba, gil i sójka

 • Opublikowany: 10 listopada 2012 13:46

Opis

Zięba, gil i sójka kochane ptaszyny w Tatrach

Trochę dziwnie brzmi określenie porządku ptaków z rzędu wróblowatych – śpiewające. Bowiem w potocznym rozumieniu wydaje się, że ptaki z reguły, każdy na swój sposób, śpiewają. Tak czy owak, śpiewających jest ok. 4000 gatunków. Mają specyficzną budowę podniebienia, krtani oraz stóp. W strefie regla i kosodrzewiny, w naszych polskich Tatrach, warte uwagi są trzy rodzaje śpiewających – zięba, gil i sójka.

Zięba zawodowiec w śpiewie

Zięba jest tak wprawna w śpiewaniu, iż zdobyła tytuł najpiękniej śpiewającej w polskiej awifaunie. Takich wyczynów solowych dokonuje samiec. Ponoć może on w ciągu dnia śpiewać nawet 2000 razy. Młode zięby uczą się śpiewać od rodziców, co ciekawe, wychowując się w niewoli, nie są zbyt dobrymi uczniami techniki śpiewania. Rzecz jasna, ptak ów nie śpiewa ot tak sobie, śpiewem nawołuje samiczkę tudzież zaznacza swoje terytorium. Zimą, czyli poza okresem lęgowym, ptak ten żyje w stadach. Wtedy to tworzy brać z innymi gatunkami, na przykład z wróblami. Nie jest to ptak nadmiernie płochliwy, jednak gdy się przestraszy stoi bez ruchu tudzież przywiera do gałęzi. Zięba jest niewielkim ptaszkiem, wielkości wróbla, ma kolorowe upierzenie ( samiec ), występują w nim elementy szaroniebieskie, zielone, jak i brunatne. Żywi się głównie nasionami i owocami. Pisklęta karmi owadami, larwami tudzież pajęczakami.

Gil mały mocarz

W Polsce gil jest nielicznym ptakiem lęgowym, we wszystkich regionach. Ciekawy jest fakt, iż gile przez prawie dwa wieki odbywały lęgi w naszym kraju wyłącznie na terenie górskim, zaś w pozostałych częściach Polski tylko zimował. Jednak z nastaniem ubiegłego wieku, zasięg lęgowy gila zaczął się poszerzać, a populacja wzrastać. W okresie lęgowym prowadzi skryty tryb życia, trudno go wówczas monitorować. Ptak ten jest większy od wróbla, raczej krępy, za to ma wydatną pierś i dużą głowę. Samiec ma efektowne upierzenie z elementami jaskrawoczerwonymi. U obu płci ogon jest czarnoniebieski z różowo-brązowym spodem. Tak u gila, jak i u zięby, występuje charakterystyczna czarna ( szara u zięby ) czapeczka. Gil nie boi się zbytnio człowieka, w ogóle nie jest zanadto płochliwy. Szczyci się umiejętnością, którą nie wszystkie ptaki tegoż gatunku posiadają. Otóż, potrafi mocnym dziobem oddzielić z owoców nasiona, rozłupać owe i połknąć to co najlepsze.

Sójka kolorowe cacko w Tatrach

Sójka jest najbarwniejszym ptakiem z rodziny krukowatych w Europie. Jej upierzenie łączy elementy jasno-czerwono-brązowe z niebiesko czarnymi o prążkowym wzorze i różowym odcieniem. Samiec i samiczka są ubarwione podobnie. Rozmiarami ciała porównywalna jest z kawką tudzież z gołębiem. Skrzek sójki alarmujący niebezpieczeństwo jest dość znany większości z nas. Jednak ptak ten nie tylko skrzeczy, potrafi bowiem wydawać jeszcze inne gardłowe dźwięki. W końcu zalicza się do ptaków śpiewających, a nie skrzeczących. Do tego, potrafi naśladować inne głosy, „przedrzeźnia” na ten przykład myszołowa, przynajmniej przez chwilę może poczuć się jak drapieżnik. Jeśli chodzi o wybór środowiska, sójka nie jest zbyt wybredna. Unika obszarów bezleśnych i lasów, w których jest dużo światła. Sójka, rzecz jasna, „wybiera się za morze, lecz wybrać się nie może”, bowiem tak naprawdę sójki zimują na południu, w naszym kraju zaś przebywają osobniki z północy Europy.

E/wZakopane.pl

Nr ogł.: 421507e9d6975a84

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...
  pożyczki z komornikiem
  napływają do nas informacje nieformalne o tym że pożyczki pozabankowe chwilówki przez internet udzielane są wszystkim klientom
  zaburzenia sensoryczne u dzieci
  Terapia pomaga w osiągnięciu właściwej współpracy wszystkich rozwijających się zmysłów dziecka.
  sensis.rzeszow.pl