Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Smreczyński Wierch – szczyt o dwu wierzchołkach

 • Opublikowany: 27 lipca 2012 12:29

Opis

Smreczyński Wierch – szczyt o dwu wierzchołkach

W głównej grani Tatr Zachodnich, na granicy polsko – słowackiej, wznosi się nad przełęczmi Smreczyński Wierch. Jeden z jego dwu wierzchołków leży na wysokości 2068 metrów n.p.m., a my z serwisu wZakopane.pl byliśmy tam, zaś drugi z nich na wysokosci 2066 metrów n p m. Od Tomanowej Kopy oddzielony jest Smreczyńską Przełęczą. Tak szczyty jak i sama przełęcz zbudowane są ze skał krystalicznych. Pod ową przełęczą lodowiec utworzył Zadnią Suchą Dolinę Smreczyńską. Niestety, do Smreczyńskiej Przełęczy nie prowadzi żaden szlak turystyczny jak na ten czas.

Przełęcz Hlińska oddziela Smreczyński Wierch od Kamienistej. Od polskiej strony zbocza tejże przełęczy opadają do dolinki będącej odgałęzieniem Doliny Pyszniańskiej, od słowackiej strony zbocza opadają do Zawratu Kokawskiego, jest to odgałęzienie Doliny Hliny. Przez tą przełęcz także nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. Jest to teren ścisłej ochrony. Jednak jej uroki można podziwiać całkiem nieźle znad Smreczyńskiego Stawu. W Hlińskiej Przełęczy znajduje się najgłębszy w całych Tatrach rów grzbietowy.

Z wierzchołków i grani Smreczyńskiego Wierchu opadają dwa grzbiety długie na półtora kilometra. Z niższego wierzchołka opada Skrajny Smreczyński Grzbiet. Oddziela on Dolinę Tomanową od Pyszniańskiej. Ten rejon jest także niedostępny dla turystów. Tereny te były wypasane. Gdy wykupił je hrabia Zamoyski, najpierw ograniczono, a potem zaprzestano owej praktyki pasterskiej. Teraz jest tu rezerwat przyrody ściśle chroniony. Skrajny Grzbiet odziela odgałęzienie Doliny Pyszniańskiej od Skrajnej Suchej Doliny Smreczyńskiej. Pośredni Smreczyński Grzbiet jest niższy i krótszy od równoległych, sąsiednich grzbietów. Znajduje się poza szlakami turystycznymi. Rejon ten należał do Hali Smreczyny, teraz jest to obszar ochrony ścisłej „Pyszna, Tomanowa, Pisana”.

Dlaczego Smreczyński Wierch zwie się „Smreczyński”?

Nazwa tego szczytu pochodzi od Hali Smreczyny, która dziś już nie istnieje jako rejon wypasu. Leży w Dolinie Tomanowej. W latach 30 tych ub. wieku utworzono tutaj rezerwat przyrody „Tomanowa – Smreczyny”. TPN zmienił jednak nazwę owego rezerwatu na „Pyszna, Tomanowa, Pisana”. Dziś jest to teren zalesiony świerkami, zwierzyna dzika ma tu swoją ostoję. Zaś na samym Smreczyńskim Wierchu znajduje sie najwyższe w Tatrach stanowisko karłowatego modrzewia. Niestety, szczyt Smreczyński Wierch możemy podziwiać jedynie z dalszej perspektywy, na przykład, znad Smreczyńskiego Stawu. Jest nieudostępniony turystycznie, nie przebiega przez niego żaden szlak.

Esti/wZakopane.pl

Nr ogł.: 89750126d77d4399

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...
  ekspres do biura
  ekspres automatyczny czy kolbowy. Jaki ekspres do kawy wybrać.
  coffee-partner.pl
  warsztaty design thinking
  śledź naszego bloga i pogłębiaj wiedzę z obszaru design thinking metody na tworzenie innowacji kreatywne podejście do budowania przewagi konkurencyjnej