Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Smreczyński Staw – jezioro w lesie

  • Opublikowany: 27 lipca 2012 13:08

Opis

Smreczyński Staw – jezioro w lesie

W polskich Tatrach Zachodnich, u wylotu Doliny Pyszniańskiej, powyżej Doliny Kościeliskiej, na wysokości 1226 metrów n p m tajemniczo prezentuje swoje uroki Smreczyński Staw. Uroda tegoż tatrzańskiego jeziora jest dość specyficzna w kontraście do reszty tatrzańskich jezior, bowiem ów staw miast leżeć w jakiejś misie polodowcowej otoczonej stromymi skalnymi ścianami, usadowił się ot poprostu na lesistej równinie. Zwłaszcza, gdy zapada zmrok, nad brzegiem jeziora robi się niesamowity klimat, chwilami wręcz groźny.

Nazwa jeziora pochodzi od dawnej Hali Smreczyny. Była to pasterska hala w Dolinie Tomanowej, która od zachodu graniczyła z Halą Pyszną, a od wschodu z Halą Tomanową. Hale oddzielone były od siebie Zadnim Smreczyńskim Grzbietem. Król Zygmunt III Waza pozwolił w XVII wieku karczować i wypasać góralom Dolinę Tomanową, jednak rozkaz królewski „został zniesiony” postanowieniem TPN  (z roku 1936 ) o zaprzestaniu tego typu procederu na obszarze owej doliny. Dzieki temu rośnie tu teraz piękny las świerkowy, który stanowi ostoje dla dzikich zwierząt. Obszar dawnej Hali Smreczyny dostępny jest dla turystów tylko na odcinku prowadzącym nad brzeg Smreczyńskiego Stawu.

Jezioro powstało w zagłębieniu między morenami dwóch lodowców. Jest głębokie na prawie dwa metry, w niektórych tylko miejscach, na ok 5 metrów ( góralska legenda głosi, że jezioro nie ma dna ). Niestety, woda w owym stawie jest mało przejrzysta, co dla niektórych wielbicieli tatrzańskich jezior nie jest atutem, a raczej uszczerbkiem na urodzie tegoż stawu. Dlaczego jest tak mało „przejrzysty”? Otóż, prócz cieni drzew, które wciąż padają na lustro wody, w jeziorze kwitnie dobrze rozwinięte życie organiczne ( w wodzie obfity fitoplankton, głównie bruzdnice ). Występują tu także płazy. Całe szczęście, że w Smreczyńskim Stawie nie można zażywać kąpieli tudzież czegokolwiek myć ani prać, bowiem woda w jeziorze byłaby jeszcze mniej przejrzysta.

Nad taflą jeziora często, gęsto podrywają się do lotu traszki górskie lub karpackie. Znajdzie się też w zaroślach nad brzegiem żaba trawna. Ów brzeg jest typowo bagnisty, porośnięty roślinami bagiennymi ( rośnie czermień błotna). Jest to obszar ścisłej ochrony „Pyszna, Tomanowa, Pisana”. Na jeziorze czasami przycupnie jakiś ptak przelotny, więc i fotkę można zrobić, by mieć co wspominać. Warto, choć raz w życiu, odwiedzić Smreczyński Staw, tym bardziej, że jest to jedyny w swoim rodzaju takowy staw w naszych, polskich Tatrach.

Esti/wZakopane.pl

Nr ogł.: 5615012769e596c5

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...