Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Rysy – pożłobione zbocza

  • Opublikowany: 16 lipca 2012 16:07

Opis

Na pytanie skąd wzieła się nazwa Rysy – szczytu położonego na wysokości 2503 metry n p m na granicy polsko słowackiej w Tatrach Wysokich, większość ogólnie wtajemniczonych odpowie, iż od ukośnego żlebu widocznego w masywie góry. Z dalszej perspektywy patrząc, ów żleb w istocie wygląda jak jedna, potężna rysa. Jednak geneza nazwy szczytu, o którym rozprawiamy, jest nieco inna. Zbocza całego kompleksu Żabiego Mnicha, Żabiego Szczytu Niżniego, Niżnich Rysów są pożłobione, tak więc nie chodzi o jedną „ryse”, ale wiele żłobień, które tworzą specyficzny wizerunek tegoż masywu. Później nazwę tę przyjęto dla szczytu, jednego z najpopularniejszych w Tatrach.

Najwyższy, środkowy wierzchołek Rysów, w całości leży na terytorium Słowacji. Wierzchołek północny stanowi najwyżej położony punkt Polski ( 2499 metry n p m ). Niestety, także najniższy wierzchołek Rysów, południowo wschodni, leży po stronie naszych sąsiadów. Masyw Rysów usytuowany jest w miejscu zbiegu głównego grzbietu Tatr i grani odchodzącej od niego ku północy. W tejże grani znajdują się : Niżnie Rysy, i Żabie Szczyty. Niżnie Rysy to szczyt, który rozdziela Dolinę Białej Wody i Dolinę Rybiego Potoku. Masyw Niżnich Rysów ma cztery wierzchołki. Doliny nad którymi wznosi się masyw Rysów to : Dolina Rybiego Potoku, Dolina Białej Wody i Dolina Mięguszowiecka. Może się też poszczycić ścianą, w której znajdują się liczne drogi wspinaczkowe, owa skalna ściana ma 500 metrów wysokości i opada z Rysów na stronę wschodnią.

W grani zachodniej Rysów można naliczyć trzy Turnie nad Żabią Przełęczą : Zachodnią, Pośrednią i Wschodnią. Przełączki, które stanowią ważny element urody masywu to : Przełączka nad Turniami, Zadnia Przełączka w Rysach, Pośrednia Przełączka w Rysach, Przednia Przełączka w Rysach, poprzez którą kieruje się grań od najniższego wierzchołka do Kopy nad Wagą, czyli wzniesienia, które znajduje sie pomiędzy Rysami a przełęczą Waga. Czy na Rysach coś rośnie? Otóż, nie tylko rośnie, ale śmiało można powiedzieć, iż rejon ten może się poszczycić naprawdę bogatą florą. Na wysokości ponad 2500 metrów n p m występuje ponad 60 gatunków roślin kwiatowych. Występują tu gatunki roślin, które w Polsce można spotkać tylko w Tatrach, i to w nielicznych miejscach.

Nie jest tajemnicą, że Rysy należą do najczęściej odwiedzanych szczytów tatrzańskich. Wejście od polskiej strony jest ubezpieczone łańcuchami o łącznej długości 360 metrów. W miejscach, gdzie słońce raczej rzadko zagląda, zalegają płaty śniegu. Niektóre odcinki szlaku są silnie eksponowane, więc wszystkie te okoliczności wymagają dobrego przygotowania przed wyprawą na Rysy. Ów szczyt, nawiązujący nazwą do pożłobionych zboczy, jest najwyższym punktem w Tatrach, na który prowadzi szlak turystyczny.

Est/wZakopane.pl

Nr ogł.: 2895004200938b4b

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...