Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Potok Roztoka i słynne wodospady

  • Prawa: Prawa autorskie Zakopiec
  • Opublikowany: 13 maja 2012 10:33
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Potok Roztoka zdobył popularność, zwłaszcza pośród turystów, dzięki zdobiącym go wodospadom całkiem pokaźnych rozmiarów. Oczywiście sam potok także ma swoje walory, którymi może się poszczycić, jednak bez owych wodospadów straciłby na urodzie znacznie.

Pierwszy z nich to Siklawa.

Wodospad największy w Tatrach, aczkolwiek wcale nie najwyższy. Wody głośno roztrzaskują się o skały, spadając ze stromizny przegradzającej kotły skalne. Próg z jakiego spada trzema strugami ma ok 70 metrów. Ściana stawiarska, o której mowa, jest dziełem lodowca i odziela Dolinę Pięciu Stawów od Roztoki. Nad wodospadem często w słoneczny dzień tworzy się tęcza, bowiem woda spadając z takowej wysokości rozbryzguje się na maleńkie krople. Szlak turystyczny w rejonie wodospadu może okazać się śmiertelnie niebezpieczny, o czym miał wątpliwą przyjemność przekonać się pewien tatrzański przewodnik, który w latach 20 ubiegłego wieku, idąc wzdłuż wodospadu pośliznął się i wpad doń, ponosząc śmierć.

Wodogrzmoty Mickiewicza

Gdy mówimy o grzmocie wód i o Potoku Roztoka, mamy na myśli rzecz jasna, Wodogrzmoty Mickiewicza, choć sam Mickiewicz wybitnym pasjonatem Tatr nie był. Ale wieszcza trzeba było jakoś uczcić, najlepiej nazywając jego nazwiskiem wodospad. Wodogrzmoty to właściwie trzy wodospady, które mają nazwy : Wyżni, Pośredni i Niżni. Poniżej Wodogrzmotu Roztoka wpada do Białki.
Skąd wypływa Potok Roztoka? Otóż, dzieje się to w Dolinie Pięciu Stawów ( Tatry Wysokie ), wypływa z Wielkiego Stawu, tatrzańskiego jeziora położonego na wysokości 1665 metrów n p m u zboczy Miedzianego. Jest to najgłębsze i zarazem najdłuższe jezioro w Tatrach. Potok spływa Doliną Roztoki do Doliny Białki. Dolina Roztoki jest typową wiszącą doliną, której dno przy ujściu znajduje się powyżej dna doliny głównej. Właśnie takie różnice w wysokości sprawiają, iż spływające wody Potoku Roztoka tworzą poszczególne wodospady. Podziwiając owe majestatyczne wodospady, warto jednak z uznaniem rzucić okiem na sam potok, który z pewnością ma swój urok i bez wodospadów.

wZakoapne.pl/Agatka

Nr ogł.: 1904faf711ae2147

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...
    budowa domku narzędziowego z drewutnią
    span class f cze istnieje mnóstwo firm specjalizujących się w budowie domków drewnianych narzędziowych drewutni itp wybór jest ogromny