Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Potok Lejowy – zwyczajny, niezwyczajny

  • Opublikowany: 24 grudnia 2012 10:16

Opis

Potok Lejowy  w oczach niektórych uchodzi za jeden z mniej ciekawych potoków na ziemi tatrzańskiej. Jednak nie jest to do końca prawdą, bowiem ów potok charakteryzuje się kilkoma ciekawymi  elementami. Najpierw przypomnijmy sobie parę podstawowych informacji o samym potoku.

Potok Lejowy mknie sobie dnem Doliny Lejowej w Tatrach Zachodnich. Jest to dolina reglowa położona między Doliną Kościeliską a Doliną Chochołowską. Nazwa Doliny, więc i potoku, pochodzi od góralskiego nazwiska Leja. Źródła potoku znajdują się na wysokości 1240 metrów n.p.m., na północnych zboczach Kominiarskiego Wierchu. Ów wierch był niegdyś nazywany przez górali Pustą Równią, może dlatego że jest płaski i rozległy, ma powierzchnię wielkości 4 ha. Potok jest długi na 6 kilometrów i na dnie jest kamienisty.

Wpływa do Rowu Kościeliskiego zaraz po wypłynięciu z Doliny Lejowej poniżej skał Między Ściany. Rów to teren, na którym znajdują się głównie łąki, lasy i polany. Dolny odcinek Lejowego, który charakteryzuje się raczej niewielkim spadkiem nazywany jest Przybielanką. Na tym odcinku potoku woda jest bardzo czysta, jeśli idzie o chemiczną i bakteriologiczną ”stronę medalu”. Na tymże odcinku dno jest kamienisto – piaszczyste. Brzegi zaś, porośnięte są przez zarośla. Długość Przybielanki to ok 1,5 kilometra, przebiegające przez środek Polany Biły Potok. Rozdziela polanę na dwie części i wpada do Kirowej Wody, czyli do górskiego potoku będącego przedłużeniem potoku wypływającego z Doliny Kościeliskiej.

Ale dlaczego Potok Lejowy, mimo że taki zwyczajny, jest taki „niezwyczajny”? Całkiem ciekawy jest kształt jego koryta, zwłaszcza obserwowanego z góry. Przypomina drukowaną literę „S”. Ciekawą informacje, a propos Lejowego, zamieszczono  na stronie Poznaj Tatry : „Z biegiem lat i procesów erozyjnych następowało pogłębianie partii źródłowych naszego praPotoku Lejowego i tak zwana erozja wsteczna obszaru źródłowego. Trwało to tak długo, aż którejś pięknej wiosny (…) nastąpiło przecięcie warstw skalnych i połączenie praPotoku Lejowego z niczego niespodziewającym się potoczkiem uchodzącym do praPotoku Kościeliskiego (…) Ponieważ woda w sposób naturalny dąży do osiągnięcia jak najszybciej jak najniższego poziomu, wody skaptowanego potoku, zamiast płynąć do praPotoku Kościeliskiego (…) wolały płynąć praPotokiem Lejowym”. – Ot, takie małe porwanie.

Warto docenić urodę i historie naszego Potoku Lejowego, choćby się zdawał całkiem niepozorny pośród innych tatrzańskich potoków.

Est./wZakopane.pl

Nr ogł.: 43250d80f45ba68a

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...