Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Pluszcz śpiewający nurek tatrzańskich strumieni

  • Opublikowany: 17 listopada 2012 14:09

Opis

Pluszcz nad strumieniami Tatr

Prawie wszystkimi dolinami tatrzańskimi płyną wszelakiej maści potoki i strumienie. Jedne większe, drugie mniejsze, inne zaś mocno rwące. Ogólnie jednak nie przekraczają 15 kilometrów, a ich nachylenie występuje do 20 procent w głównych potokach. Początkiem każdego potoku jest, rzecz jasna, źródło. Niestety, liczba wszystkich źródeł występujących na terenie Tatr jest trudna do policzenia. Za to można łatwiej oszacować ile skrzydlatych mieszkańców żyje nad tatrzańskimi potokami i stawami, i jaki wiodą tryb.

Pluszcz tatrzański nurek

Bardzo uroczym „skrzydlakiem”, który upatrzył sobie nasze, tatrzańskie potoki jest pluszcz. W Polsce występuje jako nieliczny ptak lęgowy. Jest to ptak górski, w Tatrach występuje ok. 40 par. Waży sobie do 70 gram, zaś długość jego ciała dochodzi do 18 centymetrów razem z ogonem. Sylwetkę ma krępą, kulisty tułów i krótki zadarty ogon. Upierzeniem szczyci się gęstym, zawsze dobrze wytłuszczonym, a to po to, by było nieprzemakalne, gdy zechce zanurkować. Tak samiec, jak i samiczka mają ubarwienie jasnobrązowe przechodzące w czerń, tylko pod gardłem posiadają białą „apaszkę”. Biała jest także góra brzucha i pierś. Samice są większe od samców i cięższe. Właściwie całe życie przemyka im na spędzaniu czasu nad strumykami i w samym strumyku, po którym lubi się przechadzać i spacerować. Skacze po kamieniach i wytrwale poszukuje pokarmu pod wodą. Często biega pod prąd rzeki, by nie zostać uniesionym chwyta się kamieni pazurkami. Skrzydeł używa jak wioseł. Mówi się, że to jedyny ptak śpiewający, umiejący pływać i nurkować. Jak długo pluszcz może pozostawać pod wodą? Otóż, szacuje się, iż do 30 sekund, schodzi przy tym na głębokość do prawie półtora metra. Drzewa nie są jego specjalnością, jeśli chodzi o ulubione miejsca do przesiadywania. Pluszcze nie tworzą stad, to indywidualiści. Ludzi zbytnio się nie obawiają, ptak ten nie należy do grupy wyjątkowo płochliwych.

Siedlisko i gody pluszcza

Pluszcz zasiedla bystre górskie strumienie i rzeki, najlepiej z urwistymi zalesionymi brzegami. Woda winna być zimna i , rzecz jasna, czysta, nurt zaś bystry. W zimie pozostaje tam, gdzie potoki nie zamarzają. Okres lęgowy tegoż ptaka trwa od kwietnia do lipca. Gdy zaczynają się toki, samiec śpiewa ile sił w płucach i uwydatnia swą białą pierś. Ogon rozkłada wachlarzowato, przed samicą czyni zgrabne ukłony. Potem wzlatuje wysoko, odzywając się wdzięcznym głosem. Gniazdo buduje z roślin wodnych zbieranych pod wodą lub na brzegu potoku. W skład budulca wchodzą : mech, liście, korzonki, źdźbła traw. Wyściółka to zazwyczaj suche liście drzew. Pluszcz umieszcza gniazdo tuż nad wodą, w różnych skalnych wnękach, otworach. Często także pod korzeniami nadbrzeżnych drzew. Gniazda pluszcza spotyka się także w rejonie wodospadów, na przykład na jego czole tudzież za zasłona spadającej wody.

Cóż jada pluszcz?

Co wchodzi w skład jadłospisu tegoż ptaka? Wodne owady to jego przysmak i ich larwy, nie gardzi skorupiakami, a także małymi rybami tudzież mięczakami. Mrówki także nie powinny czuć się bezpieczne w towarzystwie pluszcza. Na koniec ciekawostka. Pluszcz jest popularny w Tatrach, nie zdobył tu jednak takiej pozycji jak w Norwegii, gdzie jest ptakiem narodowym.

E/wZakopane.pl

Nr ogł.: 773507ea158d02b4

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...