Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Orzeł przedni – strażnik tatrzańskich lasów

  • Opublikowany: 30 października 2012 13:07

Opis

Orzeł przedni w Tatrach

Lasy tatrzańskie i położoną nad nim strefę kosówki zamieszkują cztery skrzydlate drapieżniki : orzeł przedni, myszołów, jastrząb, sokół pustułka. Niestety, orłów u nas w Tatrach niedostatek, w 2010 roku zaobserwowano na tejże ziemi zaledwie jedną parę orłów przednich. Wydawałoby się, że w górach orły winny być powszechnie spotykane, bowiem ten drapieżnik jest często kojarzony z wysokimi szczytami i graniami. To jednak mit. Chociaż w Karpatach żyje 85 procent populacji tegoż ptaka, w najwyższym paśmie owego łańcucha górskiego Tatrach ( polskich ), występuje nielicznie.

Jedyna taka para w Tatrach

Jedyna para orłów przednich – jak na razie – która wiedzie swój żywot w polskich Tatrach, szczególnie upodobała sobie rejon Kominiarskiego Wierchu. Jest to wybitny masyw górski w Tatrach Zachodnich usytuowany pomiędzy Doliną Chochołowską a Kościeliską. Leży na wysokości 1829 metra n p m. Masyw porośnięty jest bogatą florą roślin wapieniolubnych, zaś w skałach występują liczne jaskinie. W otoczeniu Kominiarskiego Wierchu znajdowało się niegdyś pięć hal górskich, które z czasem porosły lasem. Istniał w tymże rejonie bardzo popularny szlak turystyczny, który wiódł od Iwaniackiej Przełęczy aż na szczyt. Wędrowały nim całe wycieczki turystów oraz wyprawy szkolne wraz z przewodnikiem, jednak szlak ten został zamknięty pod koniec lat 80 tych ub. wieku, by wycieczkowicze nie płoszyli orła przedniego, który w tutejszych skałach ma swoje gniazdo.

Zaloty i gody orła przedniego?

Co ciekawe samiec rozpoczyna zaloty o niezbyt atrakcyjnej porze z uwagi na mroźne temperatury podówczas panujące, mało sprzyjające gorącej miłości – w połowie lutego. Dyrektor Tatrzańskiego Parku Paweł Skawiński zauważa, iż dla kontrastu w zwyczajach świata zwierząt, świstaki oraz niedźwiedzie brunatne w tymże czasie ani myślą o kochaniu, bowiem dawno smacznie śpią. Samica składa jaja na przełomie marca i kwietnia, by po czterdziestu dniach doczekać się potomstwa.

Kim jest orzeł przedni i co je?

Orzeł przedni to bardzo majestatyczny gatunek szponiastych. Ma całkowicie brązowe upierzenie, zaś dziób żółty z czarnym zakończeniem. Ciekawe, że samice są większe od samców. Długość ciała tego ptaka dochodzi do 100 cm, rozpiętość skrzydeł do 240 cm, zaś ogon liczy sobie do 37 cm długości. Samica osiąga wagę nawet 6,7 kg, podczas gdy samiec maksymalnie może ważyć 4,5 kilogramów. Orły te mają silnie umięśnione nogi, szczycą się także bardzo ostrymi pazurami, ostrzejszymi nawet niż pazury kota. Na wolności ptak ten może żyć 20 lat, w niewoli dożywają nawet 40 lat. Polują na ssaki, do których zaliczyć można takie czworonogi, jak kot domowy, kuna, suseł tudzież świstak. Zdarza się, że ptak ów połakomi się na tak duży okaz jak owca lub młoda kozica górska. Ale jak bieda przyciśnie, nie gardzą nawet małą zdobyczą w postaci gryzoni, gadów czy płazów. Nawet owadom nie przepuszczą, choć to raczej na deser się przydaje.

Co dalej z orłami?

Trudno wyobrazić sobie Tatry bez orła przedniego. To ptak o zdecydowanie symbolicznym charakterze. W twórczości ludowej Podtatrza spotykamy liczne przykłady wykorzystywania orła. W nazewnictwie tatrzańskim najbardziej znanymi są : Orla Perć, Orla Baszta tudzież Orle Turniczki.

E/wZakopane.pl

Nr ogł.: 284507e938021377

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...