Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Orzechówka – skrzydlaty mieszkaniec tatrzańskich lasów i kosodrzewiny

  • Opublikowany: 21 października 2012 11:22

Opis

Orzechówka w Tatrach

W Tatrach piętro kosówki występuje na wysokości ok. 1500 do 1800 metrów n.p.m. Powyżej tejże granicy kosodrzewina pojawia się głównie w postaci pojedynczych krzewów. Zdarza się, iż niektóre z tych krzewów wiodą swój żywot bardzo wysoko, spotyka się je bowiem nawet na wysokości 2100 metrów n.p.m. Im wyżej w górę, tym mniejsza kosówka. W niższych partiach Tatr kosówka osiąga wysokość nawet do 5 metrów. Piętro kosodrzewiny znajduje się powyżej górnej granicy lasu. W Tatrach owa granica występuje na wysokości 1500 metrów n p m. W piętrze lasu i kosodrzewiny zamieszkuje niejeden gatunek ssaków i skrzydlatych przedstawicieli. Do takowych skrzydlatych przedstawicieli zaliczyć należy min. orzechówkę, dzięcioła trójpalczastego i drozda obrożnego. Są to leśne ptaki, które spotkać można tak w rejonie lasu, jak i kosodrzewiny.

Kim jest orzechówka?

Orzechówka zwyczajna jest gatunkiem średniego ptaka z rodziny krukowatych, który prowadzi raczej osiadły tryb życia. Jest wielkości gołębia, samiec i samiczka są ubarwieni jednakowo. Charakterystycznie prezentują się na czekoladowo-brązowym ubarwieniu białe plamki o kształcie kropelek. Skrzydła są zaokrąglone, mają odcień czarnobrązowy z zielonkawym metalicznym połyskiem. Koniec lotek i wierzch głowy jest jednolicie ciemnobrązowy. Pokrywy podogonowe są białe, podobnie jak kuper. Orzechówka szczyci się bardzo eleganckim ogonem. Ma barwę czarną z zielonkawym tudzież niebieskim połyskiem. Końcówki sterówek, czyli potocznie mówiąc – piór, są białe. Głowa przedstawiciela owego gatunku jest duża, zaś dziób krótki i masywny. Podgatunki orzechówki, rzecz jasna, mają swoje własne charakterystyczne cechy, dzięki którym można odróżniać owych przedstawicieli.

Zwyczaje orzechówek

Na tatrzańskiej ziemi można doliczyć się kilkadziesiąt par orzechówek. Całe szczęście, iż jest to ptak wszystkożerny, bowiem ma to pozytywny wpływ na populacje tegoż gatunku. Oczywiście orzechówka ma swoje ulubione przysmaki, jak np. ziarna limby. Szukanie ich sprawia jej wyjątkową przyjemność. Niestety, z nasionami limby wiąże się także przykra strona medalu. Otóż, ów krukowaty ma zwyczaj chować owe nasiona w przeróżne miejsca, których to miejsc nie może potem odnaleźć. Jedyny pożądany efekt tego zjawiska, to fakt, iż przyczynia się on do rozsiewania ziarna tejże limby.

Złodziejskie praktyki orzechówki

Z natury ptak ten jest raczej płochliwy. Postarał się jednak, by owa cecha nie przeszkodziła mu w zdobywaniu pokarmu pochodzącego z plecaków turystów. W tym celu „opanował” on lęk przed człowiekiem, wchodząc w konflikt z „prawem”. Orzechówka bowiem nauczyła się kraść, i to w całkiem bezczelny sposób. Lepiej nie zostawiać kanapek na widoku, gdy się biwakuje w rejonie gdzie urzędują orzechówki ( np. plac przed schroniskiem Morskiego Oka ). Niestety, to właśnie turyści doprowadzili do tego, że teraz muszą bronić swych kanapek przed orzechówkami. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta jak przysłowiowy parasol : przez karmienie tegoż ptaka. Jak skarżą się parkowcy, „jeszcze kilka lat temu orzechówka zajadała się larwami, orzechami laskowymi, jaszczurkami, nasionami z szyszek. Dziś na te smakołyki już nawet nie popatrzy. Woli to, co jedzą turyści”.

E/wZakopane.pl

Ps. Masz swoją przygodę z orzechówkami podziel się nią w komentarzu.

Nr ogł.: 504507e78c93b31d

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...