Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Muzeum Willa Oksza

  • Ulica: Zamoyskiego
  • Miejscowość: Zakopane
  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Kod pocztowy: 34-500
  • Opublikowany: 12 grudnia 2011 22:17
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło
Muzeum Oksza Zakopane

Opis

Zakopane od maja 2011 roku stało się bogatsze o nowe muzeum pod opieką Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. Tym miejscem jest Willa Oksza
Zamierzchłe czasy Okszy wpisane są w dzieje stylu zakopiańskiego. Willa jest trzecim a nie pierwszym – jak wielu uważa – dziełem Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Jej plan powstał w latach 1894–1895 dla Bronisławy i Wincentego Korwin-Kossakowskich, o czym Zaświadcza poczta Stanisława Witkiewicza z fundatorami.

Budynek stawiali góralscy cieśle pod kierunkiem Wojciecha Roja i Jana Obrochty w latach 1895–1896. Podwaliną rozpoczęcia prac były plany przygotowane na podstawie szkiców Witkiewicza. Konstrukcję rozpoczęto na wiosnę 1895 r., a zrealizowano w czerwcu 1896 r. Skonstruowanie sprzętów powierzył Kossakowski Kazimierzowi Sieczce. Po latach, w drugim zeszycie Stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz pisząc o dodatkowych stylowych willach, potwierdzał:Następny dom, Oksza, należący pierwotnie do Kossakowskich, potem do Kęszyckich, był zbudowany na planie również z góry danym. Symetryczny prawie rozkład prowadził do symetrycznego zewnętrznego kształtu. W Okszy znajdują się pyszne, wielkie drzwi wchodowe, których efekt zdobniczy zginął przez oszklenie ganku, stojącego na łuku kamiennym, ganku, do którego wejście stanowią boczne, kręcone schody z piaskowca. Oksza jest najmniej skomplikowanym z nowych zakopiańskich domów. Zużyte w niej były te motywy zdobnicze i konstrukcyjne, które już były wypróbowane w uprzednio postawionych domach, z dodaniem krytych obejść dokoła wschodniej ściany i połączenia galerią z piętrową oficyną stojącą w podwórzu.

W roku 1899 willę zakupił Marcin hr. Kęszycki i zmienił jej nazwę na „Oksza”.
Willa była prezentem na srebrne wesele hrabiego i jego żony Heleny. Na jednym z sosrębów (pokój na parterze po północnej stronie salonu) wykonano okolicznościową inskrypcję: R. P. 1899 d. 7 Lutego odbyło się srebrne wesele Marcina i Heleny z Reyów Kęszyckich.Prawie rok po tym wydarzeniu Marcin Kęszycki odszedł, a wdowa po nim mieszkała w Okszy prawdopodobnie do wybuchu I wojny światowej. W 1920 roku willę zakupiło Towarzystwo „Odrodzenie”, ustanowione przez Klarę Jelską, które po przebudowie urządziło tu „Dom Zdrowia dla Uczącej się Młodzieży”. W okresie II wojny światowej do Okszy przeniesiono — wypchniętą z Kuźnic — Szkołę Gospodarstwa Domowego, która funkcjonowała tu do 1945 roku pod nazwą Szkoła Gospodarcza. Po II wojnie światowej w budynku mieściło się prewentorium dla dzieci i młodzieży.

W 1965 r. obiekt pozostał przejęty przez krakowskie władze wojewódzkie, które przyswajały go na dom wypoczynkowy. W 2006 roku, z inicjatywy ówczesnego marszałka województwa małopolskiego Janusza Sepioła, obiekt został przejęty przez Muzeum Tatrzańskie z poświęceniem na cele ekspozycyjne. Remont konserwatorski z realizacją na Galerię Sztuki XX wieku, dofinansowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, przeprowadzono w latach 2008–2010.W pierwszej połowie 2011 roku w Galerii wyprawiono pierwszą ekspozycję tytułowaną Zakopane – pępek świata. Sztuka pod Giewontem w latach 1880-1939, która została otwarta 15 maja tegoż roku. Harmonogram przygotowała Teresa Jabłońska, a galerię wyprawił Marcin Rząsa.

wZakopane poleca zobaczyć to muzeum.

 

Konferencja na temat Willi Oksza

httpv://www.youtube.com/watch?v=vHdfZuaRWm8

Nr ogł.: 4484ee66eb55041a

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...