Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

„Murowaniec”, Hala Gąsienicowa i wakacje

  • Opublikowany: 22 marca 2012 20:25
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Wakacje w Murowańcu

Wielu wakcjowiczów, by nie tracić cennego czasu na dojazd z Zakopanego do wejścia na zaplanowany szlak tatrzański, wynajmuje kwatery w schroniskach górskich. Wielbiciele jednego z najtrudniejszych szlaków w naszych polskich Tatrach – Orlej Perci – zapewne chętnie spędzą kilka letnich, wakacyjnych nocy w „Murowańcu”, by rano, skoro świt, wyruszyć w góry. Jest to schronisko tatrzańskie, z którego łatwo o wypad nie tylko na Orlą Perć, ale i na mniej wymagające szlaki : Na Gęsią Szyję, na Rusinową Polanę tudzież nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Schronisko Murowaniec

Schronisko Murowaniec leży na Hali Gąsienicowej, na wysokości 1500 metrów n p m. Turyści mają do dyspozycji 120 miejsc w pokojach od 2 do 1o osób. Niegdyś można było przenocować także na podłodze, jednak aktualnie tego typu zwyczaje nie są już stosowane w owym przybytku. Murowaniec oferuje u siebie takie usługi jak smaczny posiłek w restauracji, bufet, pośrednictwo pocztowe, telewizyjną salę, prysznice z ciepłą wodą tudzież automat telefoniczny. Schronisko zostało wybudowane w latach 20 ub. wieku i jest zarządzane przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze.

Hala Gąsienicowa, na której jest położone, to właściwie nazwa północnej części Doliny Gąsienicowej w Tatrach. Na hali, prócz schroniska, znajduje się jeszcze kilka innych budynków. Są tutaj szałasy, leśniczówka, strażniczówka TPN „Gawra”, Stacja Obserwacyjna i baza taterników – „Betlejemka”. W niektórych z tych budynków, zwłaszcza, gdy lato w Tatrach obfituje w zmożony ruch wakacjowiczów, można znaleźć nocleg. Niegdyś Hala Gąsienicowa była wypasana, stały tu liczne szałasy i bacówki. Ponieważ była to hala zaliczana do wybitnie wysokogórskich, zalegały na jej terenie olbrzymie głazy, porastała tutaj kosówka, a gdzieniegdzie można było spotkać stawy. Hala była odwiedzana także przez zbójników, o których dziś trudno na tejże ziemi, ale przesłania o nich pozostały w zapiskach wszelakiej maści.

Nazwy Murowaniec i Hala Gąsienicowa

Nazwa hali pochodzi od góralskiego rodu Gąsieniców, zaś nazwa schroniska „Murowaniec” nawiązuje do projektu architektonicznego, podług którego ów przybytek powstał. Pierwsze szkice budowli „z dużych głazów nieobrabianych na zewnątrz” nakreślił wiosną 1914 roku architekt Jan Koszyc Witkiewicz, zaś autorami ostatecznego projektu byli Zdzisław Kalinowski i Karol Siciński. Ze schroniskiem na Hali Gąsienicowej wiąże się także kilka ciekawostek, których przeoczyć nie wypada. W latach 20 tych ub. wieku u wejścia do schroniska wmurowano tablice pamiątkową poświeconą pamięci Adama Asnyka, zaś w balustradzie klatki schodowej obiektu umieszczono znak swastyki, którą górale określają „krzyżem niespodzianym”. Ale więcej o tym w innym artykule.

Agata/wZakopane.pl

 

Nr ogł.: 8504f6b7b81507b5

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...