Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Mięguszowieckie – trzy potężne szczyty

  • Opublikowany: 20 maja 2012 22:40
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Trzy potężne szczyty Mięguszowieckie w Tatrach Wysokich, wznoszące się dumnie nad taflą Morskiego Oka, naprawdę robią wrażenie. Żadna fotografia, nawet najlepszej jakości, nie odda klimatu tegoż otoczenia. Pewien niemiecki taternik i alpinista a zarazem historyk tak zrelacjonował swoje spojrzenie na Mięguszowiecki Szczyt : „Jeden z najpotężniejszych i najpiękniejszych szczytów, jakie mają Tatry Wysokie” – fakt. Grupa owych trzech potężnych szczytów znajduje się w głównej grani Tatr rozdzielajacej Dolinę Rybiego Potoku i Dolinę Mięguszowiecką. Przełęcze, które ograniczają masyw to : Czarnostawiańska, Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, Mięguszowiecka Przełęcz Wyżnia.
Pomiędzy Cubryną a Mięguszowieckim Szczytem Pośrednim znajduje się Mięguszowiecki Szczyt Wielki, jest najwyższy z owych trzech szczytów ( 2438 metry n p m), pewnie dlatego jest „Wielki”. Jego strome ściany są imponujące, opadają pionowo w dół na ok 900 metrów. Efektownie odbijają się w lustrze wody Morskiego Oka. Szczyt ma dwa wierzchołki : wschodni i zachodni. Od wschodniego wierzchołka w kierunku Wielkiego Kotła Mięguszowieckiego opada 400 metrowa wschodnia ściana, której lewą krawędź stanowi żleb schodzący z Mięguszowieckiej Przełęczy Wyżniej. Wielki Filar Mięguszowiecki, który opada ze wschodniego wierzchołka ma ok 700 metrów wysokości, wraz z urwistą ścianą osiąga wysokość prawie 900 metrów. Niestety, wschodnia ściana Mięguszowieckiego szczytu nie wsławiła się zbyt pochlebnie, bowiem pochłonęła kilka ofiar ludzkich.
Na granicy polsko słowackiej, na połudnowy wschód od Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego znajduje się Mięguszowiecki Szczyt Pośredni. Oba szczyty rozdziela Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem. Szczyt posiada trzy wierzchołki. Jego ścianę północną podcina polodowcowy kocioł tzw. Bańdzioch. Na skałach owego szczytu można spotkać rzadką roślinę, skalnicę odgiętolistną i rogownicę jednokwiatową.
Pomiędzy Hińczową Turnią a Mięguszowieckim Szczytem Pośrednim znajduje się Mięguszowiecki Szczyt Czarny, który leży także na granicy polsko słowackiej. Jest to szczyt wysunięty najbardziej na wschód i niegdyś był zwany jako Mięguszowiecki Szczyt nad Czarnym Stawem. Właśnie w kierunku owego jeziora opadają jego ściany. Północno wschodnią grzędę kończy Kazalnica Mięguszowiecka, z której opada słynna ściana północno wschodnia. Owa ściana, którą jest podcięta Kazalnica jest jedną z najwspanialszych w Tatrach, odznaczyła się w historii polskiego taternictwa. Pasjonowała Taterników od blisko 70 lat. Drogi wspinaczkowe znajdujące w w głównym spiętrzeniu Lewego Filara Kazalnicy oraz w lewej części sciany należą do najtrudniejszych w Tatrch.
Ale skąd taka dziwna nazwa „Kazalnica”? Wszystko przez charakterystyczny kształt ściany, który przypominał góralom od dziesiątków lat kazalnicę w kościele. Dlatego niektórzy nazywają ową formacje skalną także amboną. Z czasem określenie to się upowszechniło wśród tatreników jako element tworzący i inne nazwy własne : Kazalnica w Stołach, Kazalnica Miętusia. Określeniem „kazalnica” podnosi się prestiż danego wzniesienia, bowiem zdaje się być podówczas trudniejsze i mniej dostępne od pozostałych. Czy na Kazalnicy Mięguszowieckiej słynnej ścianie Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego coś rośnie? Owszem, barco cenna i rzadka roślina – warzucha tatrzańska. W Tatrach występuje tylko w rejonie Morskiego Oka i tylko na 12 stanowiskach, w tym na Kazalnicy.
Postawienie stopy na Szczytach Mięguszowieckich nie należy do łatwych zadań, czasami może kosztować wycieczkowicza utratę życia tudzież zdrowia. Zawsze jednak znajdą się śmiałkowie, którzy się odważą na ten krok, inni zaś, będą podziwiać Mięguszowieckie Szczyty popijajac herbatkę w schronisku nad Morskim Okiem.

Nr ogł.: 1644f7cbf77aa594

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...