Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Małołączniak i Przełęcz Małołącka

 • Opublikowany: 4 kwietnia 2012 22:53
 • Wygasa: Ogłoszenie wygasło
Małołączniak

Opis

Małołączniak i Przełęcz Małołącka

Masyw górski Czerwone Wierchy ( Tatry Zachodnie) położony jest nad dolinami : Cichą, Tomanową, Tomanową Liptowską, Kondratową, Małej Łąki, Miętusią i Kościeliską. Biegnie nim granica słowacko – polska.
Masyw częściowo zbudowany jest ze skał osadowych a częściowo ze skał krystalicznych. Czerwone Wierchy kryją w sobie wiele pięknych jaskiń, zaś pod szczytami znajdują się kotły lodowcowe.

Dlaczego owe wierchy są „Czerwone”?

Nazwa ma związek z kolorem stoków, które są zabarwione na brązowo czerwony odcień. Niegdyś Wierchy były wypasane aż pod sam szczyt. W tym właśnie masywie dostojnie prezentuje się szczyt Małołączniaka.
Małołączniak leży na wysokości 2096 metrów n p m.
Na wschód patrząc, sąsiaduje z Kopą Kondracką, szczytem który także należy do grupy Czerwonych Wierchów. Wschodnie stoki północnej grani Kopy Kondrackiej opadają do Doliny Kondratowej, zaś stoki zachodnie opadają do Wyżniej Świstówki Małołąckiej. Na zachód Małołączniak sąsiaduje z Krzesanicą, szczytem, który wznosi się nad Doliną Miętusią i słowacką Doliną Cichą. Małołączniak zaś, wznosi się nad następującymi dolinami : Doliną Małej Łąki, Doliną Cichą i Doliną Kościeliską.

Stoki Małołączniaka opadają do trzech cyrków lodowcowych, będących jednocześnie piętrami górnymi takich dolin jak : Dolina Małej Łąki, Dolina Miętusia czy słowacka Dolinka Rozpadła.
Północno – zachodnia grań Małołączniaka oddziela od siebie Wyżnią Świstówkę i Dolinę Litworową. Północno – wschodni grzbiet Małołączniaka obrywa się kilkoma turniami o urwistych ścianach. Małołączniak zbudowany jest z wapieni i dolomitów, część szczytowa pokryta jest warstwą skał krystalicznych.

Najgłębsze jaskinie Tatr znajdują się w północnych stokach Małołączniaka : Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia. Na stokach Małołączniaka odkryto niedawno kolejną jaskinię – Siwy Kocioł.
Flora całych Czerwonych Wierchów, w tym samego Małołączniaka, jest bardzo bogata. Na przykład zbudowane z granitów stoki porośnięte są niską murawą z granitolubnymi gatunkami, takimi jak : boimka dwurzędowa czy kosmatka brunatna. Pędy niektórych roślin przybierają czerwony kolor, barwiąc na czerwono cały masyw.
Pomiędzy Małołączniakiem a Kopą Kondracką leży na wysokości 1924 metry n p m przełęcz o łagodnych zboczach i przypominająca szerokie siodło – Przełęcz Małołącka. Biegnie przez nią granica polsko – słowacka. Powierzchnia przełęczy jest porośnięta niską murawą utworzoną głównie przez, wspomnianą wyżej, boimkę dwurzędową i kosmatkę brunatną, która rzuca na owe rejony odcień brunatny. Przełęcz gości jeszcze wiele innych roślin objętych ochroną, rzadko spotykanych w przyrodzie ( np. pełnik siedmiogrodzki ). Niegdyś Czerwone Wierchy, w tym Małołączniak i Przełęcz Małołącka, były wyjaławiane przez górali i ich działalność pasterską, dziś wzmożony ruch turystyczny czyni podobne szkody, tyle że nie przez wypas, a przez zadeptywanie szlaków, powodując silną ich erozję.

wZakopane.pl/Estera

Nr ogł.: 394f7cbf1654756

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...
  farby do betonu
  Farby do betonowej podłogi w garażu. W sieci sklepów budowlano.
  aksil.pl
  lampy wiszące maxlight
  lampy stojące maxlight podłogowe porównanie cen opinie o produktach recenzje i dane techniczne
  maxlightlampy.pl