Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Majowy weekend i wakacje pod Siklawicą

  • Prawa: Prawa autorskie Zakopiec
  • Opublikowany: 17 marca 2012 12:12
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Siklawica i jej urok

Właściwie to cały weekend majowy w Tatrach (oczywiście wakacje też) możnaby, na dobrą sprawę, przesiedzieć w jakiejś regionalnej karczmie przy smażonym pstrągu i piwku. Albo spacerować w te i z powrotem po Krupówkach, co może być całkiem ciekawe, jeśli całej uwagi nie poświęcimy wystawom sklepowym, bowiem na Krupówkach jest kilka ciekawych obiektów, na które warto rzucić okiem. Weźmy na przykład budowlę, która niegdyś pełniła rolę pierwszego zakopiańskiego domu kultury –  Dworzec Tatrzański znajdujący się przy ulicy Krupówki 12. Warto zahaczyć okiem o neoromański kościół parafialny pw Świętej Rodziny na Krupówkach, dobrze jest zwiedzić go także od środka, bowiem wnętrze jest mieszanką stylów. Przeplatają się w tymże kościele akcenty neoromańskie ze stylem zakopiańskim. Tak więc, chodzenie po Krupówkach może być całkiem owocnym pomysłem na majowy weekend, jeśli nie przegapi sie na owym deptaku zabytków tej maści.

Siklawica w Dolinie Strążyskiej

Jednak wiekszość turystów, zwłaszcza jeśli weekend majowy będzie pogodny, wybierze się do najbliższych dolin w okolicy Zakopanego, by podziwiać dzieła natury. Blisko stolicy Tatr znajdują się takie doliny jak Dolina Białego tudzież Dolina Strążyska, słynąca między innymi z wodospadu Siklawica, który po obfitych opadach deszczu, naprawdę mocno dudni kaskadą wzburzonej wody. To świetna sposobność na utrwalenie go w obiektywie swojego aparatu fotograficznego. Dolina, Strążyska, w której znajduje się Siklawica, położona jest między Doliną ku Dziurze a Doliną za Bramką. Jest długa na ok 3 kilometry. Powyżej wodospadu, dolina rozgałęzia sie na dwie mniejsze dolinki. Chociaż Strążyską otaczają skaliste turnie, sama dolina jest mocno zalesiona. Dnem doliny płynie słynny Strążyski Potok długi na ok 5 kilometrów. Potok obfituje w liczne bystrza i baniory, na nim właśnie dumnie prezentuje swoją urodę Wodospad Siklawica.

Łączna wysokość wodospadu wynosi 23 metry. Patrząc na niego spod jego stóp, ma się wrażenie, że dzieli się on na dwie części z półką pośrodku. W owej skalnej półce woda wyrzeźbiła formę zwaną kociołem eworsyjnym. Jest to specyficzne zagłębienie w kształcie cylindra o wygładzonych ścianach i zaokrąglonym dnie. Wygląda to całkiem oryginalnie. Ściany, z których opada wodospad są prawie pionowo usytuowane. Niektórym, mniej wtajemniczonym, Siklawica myli się z wodospadem Siklawą. I nie bez powodu. Bowiem nazwa Siklawicy pochodzi od Wielkiej Siklawy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Siklawa jest większym wodospadem, znajdujacym sie w Tatrach Wysokich na Potoku Roztoka. Jest wyższy ale ściany, z których spada woda, są mniej pionowe. Siklawica znajduje się pod północną ścianą Giewontu, co czyni go jeszcze bardziej popularnym.

Oczywiście, atrakcji w Tatrach Zachodnich, jak i Wysokich, jest tak wiele, że w majowy weekend nikt nie będzie się nudzić. Najważniejsze, by dopisała pogoda ducha i na łonie natury. Słońce na pewno się przyda, tak w górach, jak i na Krupówkach.

Agatka/wZakopane.pl

Nr ogł.: 4294f6471502d433

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...