Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Kuraki w Tatrach i ich największy przedstawiciel – głuszec

  • Opublikowany: 14 października 2012 21:05

Opis

Głuszec jest największym przedstawicielem kuraków ( głuszcowatych i kurowatych ) nie tylko w Tatrach, ale i całej Europie. Kogut może sobie ważyć do 6,5 kilogramów, kura zaledwie do 2,5 kilogramów. Samce są długie na 95 centymetrów ( średnio ), zaś samiczki na 65 centymetrów. U kogutów przeważają barwy : czarny, brązowy i szary. Koguty szczycą się dużym, półokrągło wachlarzowatym ogonem. Samiczki są pstrokato nakrapiane, mają barwę ciemnobrązową i rdzawą plamę na piersi.

Kuraki to na ogół masywne ptaki, posiadają krępy tułów i małą głowę. Niestety, nie mogą się pochwalić wprawnym lataniem, za to całkiem dobrze biegają. Ich życie, w związku z powyższym, ogranicza się do dreptania po ziemi i zakładania nań swoich gniazd. Pisklęta zaraz po wykluciu potrafią chodzić, nie przesiadują więc w gnieździe zbyt długo. Oczywiście wyjście z jajek musi być dobrze zorganizowane, by matka mogła mieć na wszystkie z nich oko. A ponieważ jajka są składane w odstępach 1, 2 dniowych sprawa do łatwych nie należy.

Kuraki to ptaki grzebiące, podobnie z resztą, jak domowa kura. Spośród ptaków grzebiących naturalnie spotykanych w Polsce, w Tatrach stale występują i rozmnażają się jedynie trzy gatunki należące do rodziny głuszcowatych, określanych jako kuraki leśne. Bardzo rzadko widywano na tatrzańskiej ziemi kuropatwy. Kuraki leśne, jak sama nazwa wskazuje, przystosowały się do życia w środowisku lasów szpilkowych. Pączki drzew i krzewów należą do stałego menu, kuraki nie pogardzą także szpilkami drzew iglastych oraz kosodrzewiny. W okresie jesieni przysmakiem są owady.

Głuszec zamieszkuje wielkie leśne przestrzenie, jest ostrożny i pierzchliwy. Uwielbia spokój i ciszę. Nie trudno się więc domyśleć, iż masowa turystyka nie będzie sprzyjać egzystencji tegoż kuraka, przeciwnie, będzie stanowić poważną dokuczliwość dla owego gatunku. Na liczebność głuszca na terenie Tatr wpływa także, niestety niekorzystnie, wypasanie owiec. Gnieździ się pod wykrotami leśnymi tudzież pod starymi zmurszałymi pniakami. Zimuje w głębiach leśnych lasów reglowych. Zdarza się, iż przelatuje z tychże regli na Gubałówkę.

Nawet mało wtajemniczeni w życie kuraków, zwłaszcza głuszca, wiedzą że głuszyca traci soją płochliwość i ostrożność w okresie tokowiska. Gdy w górach panuje jeszcze w najlepsze zima, kuraki leśne rozpoczynają swój okres godowy, czyli wspomniane toki. Głuszce zazwyczaj tokują gromadnie na wybranych terenach zwanych tokowiskami. Co ciekawe, niegdyś tokowiska głuszców zwane były – nie brzmi to zbyt zachęcająco – hamiskami. Głuszce tokują w lesie tudzież na niewielkich lukach śródleśnych. Jeśli chodzi o warunki tatrzańskie, dzieje się to najczęściej w reglu górnym, z dala od uczęszczanych szlaków turystycznych. Aby było romantyczniej, na początku toki odbywają się często na drzewie, wykorzystywany jest do tegoż celu gruby konar lub sam wierzchołek. Gdy już zlecą się kury, koguty schodzą łaskawie na ziemię, ciągnąc po niej skrzydłami. Jeśli na ziemi zalega jeszcze śnieg, ślady po ciągniętych piórach są bardzo charakterystyczne.

E/wZakopane.pl

Nr ogł.: 499507b0d126231e

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...