Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Krzesanica – najwyższy szczyt Czerwonych Wierchów

  • Opublikowany: 15 kwietnia 2012 22:35
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Czerwone Wierchy pokryte skałami krystalicznymi na wierzchołkach, zaś w trzonie zbudowane ze skał osadowych, składają się z czterech szczytów i trzech przełęczy. Szczyty to kolejno ku wschodowi : Ciemniak, Krzesanica, Małołączniak i Kopa Kondracka. Przełęcze, które rozdzielają owe szczyty to : Mułowa Przełęcz, Litworowa Przełęcz, Małołącka Przełęcz. Czerwone Wierchy to także królesto jaskiń, w tym, największych w Tatrach. Ów masyw jest wyjątkowo popularny pośród turystów, zwłaszcza najwyższy wznoszący się tutaj szczyt – Krzesanica.
Pewien wybitny taternik stwierdził, iż widok ze szczytu Krzesanicy „należy do najwspanialszych panoram szczytowych w Tatrach Zachodnich”. Leży on w grani głównej tychże Tatr Zachodnich na wysokości 2122 metry n p m. Jest najwyższym szczytem zespołu Czerwonych Wierchów. Wznosi się nad Doliną Miętusią i Doliną Cichą, która leży na słowackiej części Tatr. Ta właśnie dolina stanowi granicę między Tatrami Wysokimi i Zachodnimi. Należy do największych dolin tatrzańskich, jest długa na ok 16 kilometrów, a jej powierzchnia to ponad 50 kilometrów kwadratowych. Obecnie cały rejon Doliny Cichej jest objęty ścisłą ochroną. Jednak ze szczytu Krzesanicy możemy rzucić nań okiem bez szkody dla panującej tam fauny i flory.
Krzesanica od wschodu sąsiaduje z Małołączniakiem a od zachodu z Ciemniakiem. Jedna z przełęczy, która odziela szczyty to Litworowa Przełęcz. Leży ona na wysokości 2037 metrów n p m. Od słowackiej strony, zbocza spod przełęczy o dość łagodnym charakterze, spadają do Rozpadłej Dolinki. Stroma, skalna ściana i wisząca pod nią Dolina Litworowa znajdują się poniżej Litworowej Przełęczy, po polskiej stronie Tatr. W wapiennych ścianach skalnych poniżej Litworowej Przełęczy znajdują się jaskinie. W masywie Czerwonych Wierchów owa przełęcz oddziela Małołączniak od Krzesanicy.
Ale dlaczego Krzesanica jest „krzesana”? Jak opisują niektórzy wytrawni taternicy, ów szczyt ma ściane od północnej strony po prostu skrzesaną. Jest to ściana nie tylko stroma, ale i całkiem wysoka, bowiem liczy sobie ok 200 metrów. Kocioł polodowcowy, który się w nią wcina to wisząca dolina – Mułowa. Szczeliny skalne, które należą do urody Krzesanicy, porastają rośliny zwane wapieniolubnymi. Gdzie, niegdzie, na obszarach gleby kwaśnej, znajdzie się także roślina kwasolubna. Rośliny, roztaczająca się ze szczytu panorama, piękne przełęcze i kotły polodowcowe, wszystko to zachęca do wycieczki na Czerwone Wierchy z jej nawyższym szczytem – Krzesanicą.

Nr ogł.: 2744f7cbe7809037

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...
    spółka w niemczech
    lis niemcom zawdzięczamy także spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością rzec by można że nasza polska spółka to
    oxydia.pl