Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Kozi Wierch – cała góra nasza

  • Opublikowany: 10 maja 2012 22:34
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Tatrami dzielimy się z naszym sąsiadem – Słowakiem. Często, gsto jakaś przełęcz, szczyt, masyw leży na poły po polskiej stronie, a na poły po słowackiej. Jednak nie w każdym przypadku tak się dzieje. Weźmy Kozi Wierch ( 2291) – jest to najwyższa góra, która w całości leży po polskiej stronie Tatr Wysokich, a tym samym w Polsce.
Jeśli chodzi boczną grań Koziego Wierchu, ów szczyt wznosi się pomiędzy Doliną Gąsienicową a Doliną Pięciu Stawów Polskich. Gdyby jednak uściślić owo położenie, to należy zaznaczyć, iż szczyt znajduje się pomiędzy dwoma dolinkami wiszącymi : Kozią Dolinką i Pustą Dolinką. Wzdłuż właśnie tejże grani poprowadzono szlak turystyczny zwany Orlą Percią, który jest mylnie przez niektórych turystów określany jako szczyt. Jest to najbardziej niebezpieczny i najtrudniejszy szlak w Tatrach Wysokich, okupiony niestety wieloma wypadkami śmiertelnymi. Na szlaku znajdują się wszelakiej maści ułatwienia typu : łańcuchy, klamry, żelazne drabinki. Szlak jest silnie eksponowany, zwłaszcza na pewnych odcinkach, więc wielbiciele górskich wycieczek z lękiem wysokości powinni sobie tenże szlak odpuścić.
Wróćmy jednak do samego Koziego Wierchu. Masyw ten znajduje się pomiędzy Zamarłą Turnią i Czarnymi Ścianami, czyli granią mocno postrzępioną i dość wąską. Najkrótsza droga na Czarne Ściany udostępniona dla turystów prowadzi z Doliny Gąsienicowej przez Żleb Kulczyńskiego. Niegdyś, Czarnymi Ścianami nazywano cały masyw Koziego Wierchu. Kozia Przełęcz odziela omawiany szczyt od Zamarłej Turni, dwuwierzchołkowego szczytu. Jej słynna południowa ściana opada w kierunku Pustej Dolinki, od południa podciętej progiem o wysokości kilkudziesięciu metrów. Turnia opada do owej dolinki gładkimi krzesanicami, uchodzącymi długo za niemożliwe do przejścia.
Przełączka nad Buczynową Dolinką oddziela Kozi Wierch od Czarnych Ścian. Owa Przełączka to położona na wysokości ok 2225 metrów n p m przełęcz w bocznej grani Tatr Wysokich na szlaku Orlej Perci. Kozim Murem zwana jest północno wschodnia grań Koziego Wierchu. W tymże odcinku grani znajduje się Filar Leporowskiego i Rysa Zaruskiego. Płudniowym stokiem biegnie szlak Orlej Perci. Rysa Zaruskiego to potężna skośna rysa w północnych ścianach masywu Koziego Wierchu schodząca do Koziej Dolinki. Mariusz Zaruski wszedł nią jako pierwszy na Kozi Mur.
Dlaczego Kozi Wierch jest Kozi? Okazuje się, że odznaczający się ponad 200 metrowymi stromiznami masyw nie odstraszył zwinnie poruszajacych się w takowych warunkach kozic. Oczywiście owe czworonogi wędrują po łagodniejszych rejonach Koziego Wierchu. Wybierają zwłaszcza południowe stoki. Turyści wspinają się na szczyt szlakami, którymi niekoniecznie poruszają się kozice, na przykład, wybierają wejście od Doliny Pięciu Stawów, uchodzące za dość łatwe w tych warunkach. Trudniejszy jest odcinek od Żlebu Kulczyńskiego, zaś najtrudniejszy fragment to, rzecz jasna, Orla Perć – odcinek, który pochłonął już dziesiątki istnień ludzkich.

Nr ogł.: 1484f7cbe301e89e

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...