Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Kościeliski Potok – „znikająca woda”

  • Opublikowany: 6 maja 2012 22:32
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Potoki znane są raczej z tego, iż płyną wartko swoim nurtem, i to coraz szerszym. Podobnie jest z tatrzańskimi potokami, czasem są tak rwące, że porywają ze sobą głazy i kamienie. Zdarza się jednak takie zjawisko w przyrodzie, jak potok, który „pojawia się i znika”, mówiąc słowami pewnej piosenki. To znaczy, idąc wzdłuż koryta, odkrywamy w pewnym miejscu, iż jest ono suche, miast wypełnione po brzegi rwącą wodą. Ale po kolei.
Kościeliski Potok dysponuje zlewnią o powierzchni prawie 35 kilometrów kwadratowych. Płynie dnem Doliny Kościeliskiej w naszych pięknych Tatrach Zachodnich. Swój początek ma poniżej Małej Polanki Ornaczańskiej, gdzie łączy się Potok Pyszniański z Tomanowym. Polana owa jest niewielka, otoczona lasem i płaska. Zaś Potok Pyszniański wypływa ze zboczy Kamienistej, czyli szczytu charakteryzujacego się spękaniami będącymi wynikiem działania wody.
Potok, o którym się tu rozpisujemy, jest zasilany takimi oto wodami : Miętusiego Potoku, wywierzyskami wypływającymi spod skał tudzież paroma innymi potokami. Najbardziej znanym wywierzyskiem zasilającym potok Doliny Kościeliskiej to Lodowe Źródło. Znajduje się ono po wschodniej stronie doliny, wzdłuż drogi prowadzącej do Jaskini Mroźnej. Woda spod skały wypływa pod ciśnieniem i ma na ogół temperaturę ok 5 stopni C. Miętusi Potok jest dopływem prawobrzeżnym i wypływa z wywierzyska Miętusiego w Dolinie Miętusiej.
Właściwie wszystkie możliwe rodzaje skał występujące w Tatrach towarzyszą przepływającemu Potokowi. Czasami słychać jak o koryto uderzają potężne głazy. Gdzieniegdzie pojawia się turkusowa woda zlegająca głębinę wypłukaną w dnie. Pięknie prezentują się na terenie, gdzie przepływają wody potoku, tzw bramy : Niżnia, Pośrednia oraz Wyżnia Kościeliska Brama. Owe „bramy” to miejsca, gdzie potok wyrzeźbił w skale koryto otoczone skałami.
Dolina Smytnia to boczna odnoga Kościeliskiej, która podlega ścisłej ochronie, nie ma więc na tejże żadnych szlaków turystycznych. Właśnie poniżej owej doliny Potok Kościeliski zanika. Właściwie od tego rejonu rozpoczyna się wyżej wspomniane zjawisko pojawiania się i znikania wody potoku. A wszystko przez miękkie skały wapienne, które łatwo się rozpuszczają i obfitują w szczeliny, co „uprowadza” wodę z koryta zostawiając je na danym odcinku pustym ku zdumieniu zwiedzających.
Miejscami Kościeliski Potok płynie, mówiąc skrótem, pod ziemią, by w jakimś wywierzysku znów się pojawić. Warto w związku z tym, rzucić okiem idąc Doliną na miejsce, gdzie woda potoku pojawia sie ponownie spod Skały Pisanej wypływając z Jaskini Wodnej pod Pisaną. Ten, kto ośmieli się wejść do owej jaskini, będzie zmuszony brnąć po pas w zimnej wodzie, zmagając się dodatkowo z wartkim nurtem. Jednak, by podziwiać Potok Kościeliski i jego „znikającą” wodę, nie ma potrzeby uciekać się aż do takowych poświęceń, wystarczy przechadzać się wzdłuż koryta.

Nr ogł.: 4234f7cbddf688fb

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...