Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Kościelec – śmierć na „dachu kościoła”

  • Opublikowany: 1 maja 2012 22:31
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

W Dolinie Gąsienicowej, w Tatrach Wysokich dumnie prezentuje się szczyt o kształcie piramidy – Kościelec. Położony jest na wysokości 2155 metrów n p m. Górale mówią, iż nazwa tegoż szczytu wzieła się od skojarzenia kształtu owego szczytu z dachem kościoła. W istocie, dachy kościołów na Podhalu są spadziste, z ostro zakończonym szpicem. Strome piramidy to często pojawiający się element panoramy Doliny Gąsienicowej, nad którą wznosi się Kościelec.
Niestety, z owego „dachu kościoła” i jego rejonu już nie jeden spadł tracąc zdrowie, a nawet życie. Jednym z wybitnych taterników, którzy z Kościelca nie powrócili, był Mieczysław Świerz. Wchodził na szczyty uważane za jego życia jako bardzo trudne technicznie. W trakcie próby powtórzenia drogi Stanisławskiego na zachodniej ścianie Kościelca stracił życie, miał 38 lat. Inny polski taternik i alpinista – Jan Długosz zginął 2 lipca 1962 roku wskutek upadku z grani Zadniego Kościelca podczas kontrolowania kursów wspinaczkowych.
Szczyt Kościelca należy do grani zwanej Granią Kościelców. Odbiega ona od Zawratowej Turni w północnym kierunku, dzieląc Dolinę Gąsienicową na Czarną i Zieloną. Czarna ma dwa piętra, w górnym, południowym piętrze znajdują się cztery kotły polodowcowe. Część Zielona znajduje się na przedłużeniu Doliny Suchej Wody, gdzie roztacza się płaski teren zwany Roztoką Stawiańską. Od Zadniego Kościelca omawiany szczyt odziela Przełęcz Kościelcowa, a od Kościelca Małego – przełęcz Karb. Najpiękniej prezentuje się wierzchołek Kościelca znad Czarnego Stawu Gąsienicowego.
Ze szczytu Kościelca można podziwiać urodę całej Doliny Gąsienicowej. Rozciąga się także panorama szczytów, przez które biegnie Orla Perć. Właściwie jest to jeden z nielicznych szczytów, jeśli nie jedyny, z którego można zobaczyć wszystkie Stawy Gąsienicowe. Pewną osobliwością związaną z Kościelcem jest fakt, iż na początku ub. wieku zrodził się pomysł, by szczątki Juliusza Słowackiego spoczywające w sarkofagu umieścić w ścianie Kościelca, pomysł jednak nie został zrealizowany po dziś dzień.
Zawsze jednak można zrealizować pomysł, by wyprawić się na ów „dach kościoła”jako turysta, wcześniej jednak przygotowując się jak najlepiej do tejże wyprawy, aby powrócić z niej całym i zdrowym. Na szczyt prowadzi czarny szlak turystyczny z przełęczy Karb. Z przełęczy szlak biegnie zakosami blisko krawędzi stoku o nachyleniu ok 30 stopni aż do skalnego progu.

Nr ogł.: 2724f7cbd89e92b5

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...