Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Koprowa Woda i zielone baniory

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Głównym ciekiem wodnym Doliny Koprowej w Tatrach słowackich jest Koprowa Woda. Jedni uważają, iż owa walna dolina, przez którą przepływa, należy do Tatr Wysokich, inni są zwolennikami założenia, że leży na granicy Tatr Zachodnich i Wysokich. Jest długa na ok 11 kilometrów i należy do największych dolin tatrzańskich. W Dolinie Koprowej dobrze zachowały się ślady zlodowaceń, między innymi, wały morenowe i progi skalne z wodospadami. Bardzo specyficznie przeplata się tu pejzaż Tatr Zachodnich z surowym charakterem Tatr Wysokich.
Koprowa Woda mknie, wobec powyższego, przez bardzo urozmaicone tereny. Ów potok zasilany jest mniejszymi potokami wypływającymi z bocznych dolinek, dopływem największym jest Ciemnosmreczyński Potok, Hliński Potok jak i Potok Niewcyrski. Koprowa Woda rodzi się w okolicach Ciemnych Smreczyn na wysokości 1385 metrów n p m, gdzie łączą się Ciemnosmreczyński Potok i Hliński. Ciemne Smreczyny zaś, to część Doliny Koprowej, niegdyś w tym miejscu rósł bujny las świerkowy, w żadnej innej dolinie tatrzańskiej nie było tak dorodnych smreczyn. Jednak z czasem świerkowe lasy znakomitej urody pojawiły się i w innych rejonach Tatr, co zmniejszyło ów pejzażowy kontrast.
Dopływowy Ciemnosmreczyński Potok płynie z Niżniego Ciemnosmreczyńskiego Stawu. Staw ten znajduje się na wysokości 1674 metry n p m. w Dolinie Ciemnosmreczyńskiej w słowackich Tatrach Wysokich. Jest głęboki na niecałe 40 metrów. Jest to typowe jezioro polodowcowe, na brzegu którego znajduje się wysoka morena. Kilka innych potoków zasilających Koprową Wodę spływa spod Krywania, szczytu w południowo zachodniej części Tatr Wysokich po stronie słowackiej wysokiego na prawie 2500 metrów. Ponieważ wierzchołek owego szczytu jest charakterystycznie zakrzywiony, dlatego górale nazwali go Krywań ( Krzywań).
W okolicach Podbańskiej ( osiedle u południowego podnóża Tatr na Słowacji ) Koprowa Woda płynąca przez całą długość Doliny, łączy się z Cichą Wodą Liptowską. Na niektórych odcinkach Woda płynie podziemnymi korytarzami, więc trudno podziwiać jej urodę, jednak są miejsca, którymi ów potok naprawdę może się poszczycić. Należą do tychże miejsc skalne kaskady wysokie na 3, 4 metry. Pod kaskadami powstają piękne, często zielonego koloru, baniory – zagłębienia w korycie wyrzeźbione przez wiry wodne. Po polskiej stronie Tatr, baniorami równie urodziwymi, może się poszczycić Potok Strążyski, którego kryto obfituje w liczne progi skalne i bystrza. Warto więc, poświęcić trochę czasu swojego żywota na zwiedzenie i podziwianie tatrzańskich potoków.

Nr ogł.: 9404f7cbd1fa6549

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...