Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Kopa Kondracka i przedwojenne skocznie

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Najniższym szczytem należącym do grupy Czerwonych Wierchów jest położony na wysokości 2005 metrów n p m szczyt o nazwie – Kopa Kondracka. Znajduje się w głównej grani Tatr Zachodnich pomiędzy Suchym Wierchem Kondrackim a Małołączniakiem. Przełęcze, które odzielają szczyty od siebie to : Przełęcz pod Kopą Kondracką i Małołącka Przełęcz. Przez owe szczyty i przełęcze przebiega granica polsko słowacka. Kopa Kondracka wznosi sie nad trzena dolinami. Są to walne doliny : Małej Łąki, Dolina Bystrej, i Dolina Cicha. Granią przez Kondracką Przełęcz, Kopa Kondracka łączy się z Giewontem. Wschodnie stoki północnej grani Kopy opadają do Doliny Kondratowej.
Upłazy, które znajdują się na podwierzchołkowych stokach Kopy Kondrackiej ( północna grań ), mają swoje nazwy : Wielkie Szerokie, Małe Szerokie i Skupniowy Upłaz. Nazwa tych upłazów jest pochodzenia ludowego. Upłazy dawniej były wypasane i wchodziły w skład Hali Kondratowej. Co rośnie na upłazie Wielkie Szerokie aktualnie? Otóż, upłaz jest porośnięty przede wszystkim trawą, a kiedy zaprzestano działalności pasterskiej na tychże rejonach, ów zaczął porastać także kosodrzewiną. Upłaz, rzecz jasna, jest też pokryty znaczną ilością, wszelakiej maści, kamieniem. Małe Szerokie stanowi górną część Doliny Młego Szerokiego. Wznosi się on – zabrzmi to złowieszczo – nad Piekłem, kotlinką nazwaną tak nietypowo z powodu silnie hulajacych wiatrów.
Niegdyś Kopa Kondracka była wypasana aż po sam wierzchołek. Od polskiej strony należała do dwóch hal : Hali Kondratowej, Hali Małej Łąki. Juhasi wycinali tu kosodrzewinę, by mogli uprawiać swobodnie działalność pasterską. Dziś kosodrzewiny jest tu dostatek, wcześniej rosła tu głównie trawa i zalegały kamienie. Hala Kondratowa to chyba jedna z najlepiej znanych hal pośród turystów. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od jej pierwszego właściciela. Dno hali było niegdyś stawem morenowym. Jest jednak coś, o czym mało kto wie a propos tejże hali.
Otóż, na jej terenie w okresie między wojennym powstały skocznie narciarskie. Jak relacjonują pewne doniesienia, w 1936 roku zawodnicy korzystali ze skoczni na hali podczas zawodów ( Mistrzostwa Polski ), ponieważ zabrakło śniegu na Wielkiej Krokwi. W 1956 roku skakano na tej skoczni podczas zgrupowań przed Igrzyskami Olimpijskimi. Dziś Hala Kondratowa ani Kopa Kondracka, która niegdyś do owej hali należała, nie są już kojarzone z owymi skoczniami, zwłaszcza że nic z nich nie zostało. Jednak rejony te w naszych polskich Tatrach wciąż są bardzo popularne i chętnie odwiedzane przez turystów.

Nr ogł.: 3404f7cbc8cdf9c3

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...