Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Kasprowy Wierch – nie tylko dla narciarzy

  • Opublikowany: 6 lutego 2012 22:37
Kasprowy Wierch zima

Opis

Na dźwięk nazwy szczytu Kasprowy Wierch większości turystom od razu przychodzi na myśl kolejka linowa, która podąża na tenże szczyt, tudzież zimowe szaleństwa na nartach lub innym sprzęcie sportowym uprawiane na owej „świętej górze dla narciarzy”. I właściwie słusznie, bowiem ów Wierch zyskał popularność dzięki głównie tym zjawiskom. Na Kasprowy wjeżdżają trzy kolejki linowe : Kolej Linowa Kasprowy Wierch z Kuźnic ( kolejka gondolowa wybudowana w latach 30 ubiegłego wieku w niecały rok ), Wyciąg Goryczkowy z Doliny Goryczkowej ( przeznaczony dla narciarzy ), Wyciąg Gąsienicowy z Doliny Gąsienicowej ( przeznaczony dla narciarzy ). Jednak byłoby niesprawiedliwością stwierdzenie, iż Kasprowy Wierch nie może się poszczycić innymi walorami, które przyciągałyby uwagę turystów i mieszkańców Podhala.

Szczyt znajduje się na wysokości 1987 metra n p m w Tatrach Zachodnich. Niegdyś mówiono o nim Kasprowa Czuba. Jest położony na granicy polsko-słowackiej w głównej grani Tatr.
Doliny nad którymi się wznosi to:

  • Dolina Bystra
  • Dolina Suchej Wody Gąsienicowej
  •  od strony słowackiej wznosi się nad Doliną Cichą.

Dolina Bystra, ograniczona stokiem Krokwi i reglowym wzniesieniem Nosala, znana jest z silnych wiatrów, co przyczyniło się do utworzenia w tym rejonie pokaźnych rozmiarów wiatrołomów. Dziś w Dolinie Bystrej nie natkniemy się na dwór Homolaczów, kuźnie, huty czy sanatoria dziecięce. Za to funkcjonuje tu dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch, punkt informacyjny TOPR, są domy prywatne, hotele, sklepy, bary itd. Dla odmiany Dolina Cicha, nad którą wznosi się szczyt Kasprowego Wierchu jest naprawdę „cicha”. Obecnie cały rejon doliny jest obszarem ścisłej ochrony.

Dla czterech grani Kasprowy jest punktem zwornikowym jak dowiedzieliśmy się w wZakopane.pl. Długa północno-wschodnia grań Kasprowego Wierchu biegnąca poprzez Uhrocie Kasprowe, Kopę Magury i Królowy Grzbiet oddziela Dolinę Suchej Wody od Doliny Bystrej i reglowych dolinek. Kopa Magury ma z wszystkich stron kopulasty wierzchołek, być może dlatego zwie się „kopą”. Jest to wzniesienie zbudowane całkowicie z wapieni i dolomitów, dlatego też znajduje się w tymże rejonie mnóstwo wszelakiej maści dziur, grot i wnęk. Za to nie ma ani jednej jaskini. Będąc na szczycie Kasprowego Wierchu, warto rzucić nań okiem. Zaś będący przedłużeniem północno wschodniej grani Kasprowego Królowy Grzbiet, to w istocie grzbiet, bardzo niski. Jest długi na ponad 2 kilometry i jest całkowicie zalesiony.

Nazwa Wierchu pochodzi od leżącej u stóp szczytu Hali Kasprowej, czyli dawnej hali pasterskiej znajdującej się w Dolinie Kasprowej w Tatrach. Zaś nazwa hali pochodzi od nazwy jej właściciela –  górala Kaspra. W tymże rejonie wypasano owce i bydło, mimo że wartość użytkowa hali nie odznaczała się niczym szczególnym jeśli idzie o pasterstwo . Wypasanie pośród kosodrzewiny i skalnego rumowiska z pewnością nie należało do najłatwiejszych zadań. Przyroda także wiele nie zyskała na działalności pasterskiej prowadzonej przez górali w tym rejonie. Dziś nazwa Hala Kasprowy jest już tylko symboliczna, bowiem wszelakie wypasanie zostało tu zabronione, za to Kasprowy Wierch jest w pełni eksploatowany przez turystów latem i zimą.

Mimo, że Kasprowy Wierch położony jest w części Tatr zbudowanej ze skał osadowych, sam wierch jest utworzony ze skał krystalicznych. Do Doliny Kasprowej opadają strome ściany szczytu. Najbardziej znanym żlebem goszczącym na tychże stromiznach jest Żleb pod Palcem. Ta nieco intrygująca nazwa owego żlebu pochodzi od skały Palec. Skała zaś, znajduje się w wypukłej formie rejonu. Żleb pod Palcem, opadający ze ścian Kasprowego Wierchu, nie cieszy się wzięciem u taterników, za to u narciarzy, zwłaszcza ekstremalnych – jak najbardziej. Nie trzeba zaznaczać, iż jest to bardzo trudna trasa zjazdowa, a co za tym idzie, niebezpieczna. Dziś do tego jeszcze nielegalna, bowiem aktualnie cała Dolina Kasprowa, do której min. opada Żleb pod Palcem, jest zamknięty dla turystów, taterników i narciarzy.

Rzecz jasna, nie ze wszystkich stron opadają z Kasprowego do dolin strome ściany, w większej części szczyt jest łatwo dostępny dla turystów. Pod względem technicznym wejście nań nie sprawia problemów, co nie znaczy, iż w ogóle można zapomnieć o rozwadze i czujności na szlaku. Nieco poniżej wierzchołka możemy się napić ciepłej herbaty i przekąsić coś smacznego w barze, który tu właśnie jest usytuowany. Są też takie punkty usługowe jak kiosk, poczekalnia, restauracja, przechowalnia nart, toaleta, stacja TOPR. Jest więc gdzie pospacerować ( brukowany chodnik długi na 200 metrów ) i odpocząć przed dalszą wędrówką. Wydeptywanie ścieżek na Kasprowy Wierch przez wycieczkowiczów rozpoczęło się już dwa wieki temu. W latach 30 ub wieku zbudowano na Kasprowym Wierchu Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, Kasprowy odwiedziło wiele znamienitych postaci, w tym trzech polskich prezydentów.  Obecnie jest to najczęściej nawiedzany turystycznie szczyt Tatr, w sezonie stawia nań swoją stopę aż 4000 osób dziennie.

Czekam na Twój komentarz i dziękuje za przeczytanie
Agatka/wZakopane.pl

Nr ogł.: 5644f30482e0407b

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...

1 odpowiedź aby “Kasprowy Wierch – nie tylko dla narciarzy”

  1. Oj chciałoby się tam czasami zostać na noc, aby z samego rana zrobić fajne fotki.