Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jeleń w Tatrach – rykowisko i życie prywatne

  • Opublikowany: 11 września 2012 20:58

Opis

Jeleń szlachetny wystepuje w Tatrach dość licznie, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego występuje od 200 do 300 osobników. Pojawia się zwłaszcza w strefie lasów reglowych. Niegdyś ów czworonóg na tatrzańskiej ziemi ujawniał swoją obecność o wiele rzadziej. Człowiekiem, który ma niekwestionowany wkład w to, że jeleni jest tu dziś znacznie więcej to książe Hohenlohe. Założył on w Jaworzynie zwierzyniec, a że jeleń do najpokorniejszej zwierzyny nie należy, zdarzało mu się przekraczać granice zwierzyńca, to zaś doprowadziło do życia jelenia szlachetnego na dziko. Przenikając do naturalnego środowiska, stał się wolnym czworonogiem, który całkiem nieźle sobie radzi.

W Tatrach żyją cztery gatunki ssaków kopytnych : dzik, kozica, jeleń, sarna. Mało kto z mieszkańców Podhala, a także turystów, ma świadomość tego, że obecność zwłaszcza sarny i jelenia wpływa na wygląd lasu. A wpływ ów przejawia się tym, iż czworonogi te chętnie zajadają się pędami drzew oraz roślinami runa leśnego, przez co zmieniają strukturę gatunkową tegoż lasu. Chociaż więc Tatry kojarzą się wszem i wobec głównie z kozicą, jeśli chodzi o tutejszą faunę, to warto dobrze w związku z powyższym, poznać zwyczaje jelenia.

Zacznijmy nasz wywód od wyjaśnienia pewnego nieporozumienia. Otóż, mimo że sarna jest podobnie jak jeleń z rodziny jeleniowatych, to jednak nie jest jego samicą. Samicą jelenia jest bowiem łania, która waży sobie ok. 80 do 120 kilogramów, zaś byk może ważyć od 150 do 200 kilogramów. Trudno poznać wszystkie szczegóły intymnego życia jeleni, w końcu każdy chroni swoją prywatność jak może, jednak to czy owo udało się podejrzeć. To, z czego jelenie są najbardziej znane, jest określane mianem rykowiska. Rykowisko, przypadające na wrzesień i pierwszą dekadę października, jest brdzo intensywnym przeżyciem zarówno dla zwierząt jak i wycieczkowiczów, którzy podówczas znajdą się na szlaku. W dolinach daje się słyszeć wokalne popisy samców. Jeśli pogoda jest sprzyjająca a dzień wystarczająco długi, popisy samców sa naprawdę spektakularne. Intensywność jelenich godów stymulowana jest nie tylko przez takie czynniki jak pogoda, ale także przez np. liczbę samic w okresie owulacji.

Co ciekawe, chmary samic i samców przez znaczną częsć roku trzymają się od siebie raczej z daleka. Byki przygotowują się do rykowiska z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem. W ramach tychże przygotowań samiec usiłuje przejąć kontrole nad chmarą samic. Będzie je odtąd kontrolować, jak przystało na pana haremu. Męską grupę byki opuszczają już w czerwcu po to, by rozpocząć żywot w samotności. Wtedy to muszą intensywnie żerować, by nabyć sił do przyszłych walk o dominację nad samicami. Drugorzędne cechy płciowe zaczynają się u samców uwydatniać, zaś ich ciało nabiera masy, przez co stają się jeszcze przystojniejsi. Dzięki testosteronowi byki zyskują bujną grzywę, kark staje się masywniejszy od przyrostu masy ciała.

Ryczenie jest pierwszym etapem, który ma na celu odstraszenie rywala, następnie dochodzi do bezpośredniej konfrontacji. Porożem byki łamią małe drzewka, zagrożone są także podówczas całe kępy traw. Demonstracja siły trwa w najlepsze. Dochodzi do walki, która całe szczęście, nie trwa zbyt długo. Jest zato wyczerpująca i niebezpieczna. Ponieważ niektóre osobniki giną na skutek odniesionych ran w czasie bitwy, samce wolą sie straszyć, niżeli walczyć. Walki odbywają się przeciętnie co 5 dni. W czasie wszystkich tych rytuałów związanych z miłosnym etapem ich życia samce tracą ostro na wadze, a co za tym idzie – także na urodzie.

Agata/wZakopane.pl

Brak tagów

  

Nr ogł.: 115504f89c44a9e1

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...