Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jaskinia Zimna – piękna i niebezpieczna

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Właściwie każda jaskinia tatrzańska ma jakąś swoją historię, w której pojawiają się wątki dotyczące mniej lub bardziej smutnych incydentów z udziałem zwyczajnych turystów tudzież wyszkolonych grotołazów. Z Jaskinią Zimną związane są zdarzenia, podczas których było napawde groźnie, nawet śmiertelnie groźnie.
W „Księdze wypraw” znajdujemy relacje o jednym z wypadków jaki zdarzył się w Jaskini Zimnej w 1976 roku : „Tuż po północy, ledwie zaczął się 30 stycznia(…) Grupa Tatrzańska otrzymała zawiadomienie, że w Jaskini Zimnej zdarzył się wypadek. Jeden z grotołazów, Zenon Z, spadł z lawiną kamienną. Przy poszkodowanym, mocno poranionym i potłuczonym, znajdowało się dwóch kolegów (…) Jak się okazało spadł on z blokami skalnymi z wysokości 20 metrów doznając bardzo poważnej kontuzji głowy (…) Pierwsze 700 metrów od miejsca wypadku transportowano 11 godzin. Pierwszy odcinek ( ok 20 metrów ) bardzo ciasnym kominem ranny przeciągany był po plecach ratowników, groziło bowiem obsunięcie rannego w ciasną szczelinę (…) Ostatni trudny odcinek to kruchy komin, gdzie sypały się kamienie (…)”.
W roku 1957 jeden z płetwonurków spędził 45 godzin na półce skalnej za syfonem Ogaza, bowiem zepsuł się aparat do oddychania pod wodą. W tym samym roku dzięki wrocławskim grotołazom odkryto Partie Wrocławskie, niestety podczas jednej z akcji wrocławskich spalił się na biwaku śpiwór odcinając trującym dymem część ekipy na kilka dni. Pod koniec 1965 roku przenurkowany został przez ekipę warszawską Syfon Warszawiaków, niestety podczas kolejnego nurkowania w 1966 roku zgnął w tymże syfonie R Lebecki.
Jaskinia Zimna, która pochłonęła ludzkie życie i omal nie odebrała życia innym śmiałkom położona jest w Tatrach Zachodnich we wschodnich zboczach Doliny Kościeliskiej, niedaleko Jaskini Mroźnej. Piętra owej jaskini połączone są kominami i studniami. Szczyci się wieloma jeziorkami i syfonami, bardzo piękne jest Jeziorko w Sali Gotyckiej tudzież Syfon Zwolińskich. Otwór do Zimnej ma kształt trójkąta i jest zagrodzony kratą, bowiem „zwyczajni” turyści mają do owego zbyt łatwy dostęp. Fragment wstępny, któy został obelkowany zwie się „Pod Zapałkami”. W pewnym dalszym fragmencie jaskinia przybiera formę jednego wielkiego syfonu, zwłaszcza gdy wzbiera woda, za owym podziemnym tunelem znajduje się dalsza część jaskini – ta najpiękniejsza.
O Sali Gotyckiej S Zwoliński napisał:”Człowiek staje urzeczony cudowną harmonią wszystkich elementów składajacych sie na całość budowy tego zakatka jaskini”. Niestety, nie każdemu będzie dane ujrzeć to, co zobaczył Stefan Zwolińki – współodkrywca owej sali.

Nr ogł.: 2284f7cbb9c3bdda

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...
    wioślarz do ćwiczeń
    WIOŚLARZ MAGNETYCZNY SPEEDPRO BR 3150 kup teraz. Szybka dostawa.
    sklepfitness.com