Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jaskinia Zimna – piękna i niebezpieczna

 • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
 • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Właściwie każda jaskinia tatrzańska ma jakąś swoją historię, w której pojawiają się wątki dotyczące mniej lub bardziej smutnych incydentów z udziałem zwyczajnych turystów tudzież wyszkolonych grotołazów. Z Jaskinią Zimną związane są zdarzenia, podczas których było napawde groźnie, nawet śmiertelnie groźnie.
W „Księdze wypraw” znajdujemy relacje o jednym z wypadków jaki zdarzył się w Jaskini Zimnej w 1976 roku : „Tuż po północy, ledwie zaczął się 30 stycznia(…) Grupa Tatrzańska otrzymała zawiadomienie, że w Jaskini Zimnej zdarzył się wypadek. Jeden z grotołazów, Zenon Z, spadł z lawiną kamienną. Przy poszkodowanym, mocno poranionym i potłuczonym, znajdowało się dwóch kolegów (…) Jak się okazało spadł on z blokami skalnymi z wysokości 20 metrów doznając bardzo poważnej kontuzji głowy (…) Pierwsze 700 metrów od miejsca wypadku transportowano 11 godzin. Pierwszy odcinek ( ok 20 metrów ) bardzo ciasnym kominem ranny przeciągany był po plecach ratowników, groziło bowiem obsunięcie rannego w ciasną szczelinę (…) Ostatni trudny odcinek to kruchy komin, gdzie sypały się kamienie (…)”.
W roku 1957 jeden z płetwonurków spędził 45 godzin na półce skalnej za syfonem Ogaza, bowiem zepsuł się aparat do oddychania pod wodą. W tym samym roku dzięki wrocławskim grotołazom odkryto Partie Wrocławskie, niestety podczas jednej z akcji wrocławskich spalił się na biwaku śpiwór odcinając trującym dymem część ekipy na kilka dni. Pod koniec 1965 roku przenurkowany został przez ekipę warszawską Syfon Warszawiaków, niestety podczas kolejnego nurkowania w 1966 roku zgnął w tymże syfonie R Lebecki.
Jaskinia Zimna, która pochłonęła ludzkie życie i omal nie odebrała życia innym śmiałkom położona jest w Tatrach Zachodnich we wschodnich zboczach Doliny Kościeliskiej, niedaleko Jaskini Mroźnej. Piętra owej jaskini połączone są kominami i studniami. Szczyci się wieloma jeziorkami i syfonami, bardzo piękne jest Jeziorko w Sali Gotyckiej tudzież Syfon Zwolińskich. Otwór do Zimnej ma kształt trójkąta i jest zagrodzony kratą, bowiem „zwyczajni” turyści mają do owego zbyt łatwy dostęp. Fragment wstępny, któy został obelkowany zwie się „Pod Zapałkami”. W pewnym dalszym fragmencie jaskinia przybiera formę jednego wielkiego syfonu, zwłaszcza gdy wzbiera woda, za owym podziemnym tunelem znajduje się dalsza część jaskini – ta najpiękniejsza.
O Sali Gotyckiej S Zwoliński napisał:”Człowiek staje urzeczony cudowną harmonią wszystkich elementów składajacych sie na całość budowy tego zakatka jaskini”. Niestety, nie każdemu będzie dane ujrzeć to, co zobaczył Stefan Zwolińki – współodkrywca owej sali.

Nr ogł.: 2284f7cbb9c3bdda

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...
  wioślarz do ćwiczeń
  WIOŚLARZ MAGNETYCZNY SPEEDPRO BR 3150 kup teraz. Szybka dostawa.
  sklepfitness.com
  aqform lampy
  lampy ścienne kolor biały przedstawiamy designerskie produkty od aqform przejrzyj galerię zdjęć i sprawdź inspiracje dotyczące wyposażenia wnętrz