Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jaskinia Wielka Śnieżna – chrzest grotołaza

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Mówi się, iż w Jaskini Wielkiej Śnieżnej rodziło się pierwsze taternictwo jaskiniowe i to właśnie w tej jaskini po dziś dzień przechodzą swój pierwszy wielki chrzest nowe pokolenia polskich grotołazów. Jest polem obfitującym w nowe odkrycia i niespodzianki.
Mniej, więcej o kilometr nowych korytarzy jaskinia powiększa się co roku. Wielka Śnieżna ma dość specyficzną budowę, jak na jaskinię tatrzańską, bowiem ma wybitnie pionowy charakter i niespotykaną w Tatrach obecność aktywnych ciągów wodnych w sporej części korytarzy. Dla zwykłego ”zjadacza chleba” to jedna wielka studnia, do której przeciętnemu turyście wstęp wzbroniony. Jaskinia została odkryta przez zakopiańczyków w 1959 roku – przynajmniej tak twierdzą górale. Pod koniec ubiegłego wieku nastąpiło połączenie części systemu Wielkiej Śnieżnej z Jaskinią Wielką Litworową, zaś gdy w latach 70 i 80 tych ub. w. prowadzono nurkowania w syfonach końcowych, osiągnięto najniższy punkt jaskini.
Jaskinia Wielka Śnieżna jest nie tylko najdłuższą i najgłębszą jaskinią w Tatrach, ale i w całej Polsce. Jest długa na ponad 23 723 metry. Otwory jaskini znajdują się w Tatrach Zachodnich, w Dolinie Małej Łąki i Dolince Litworowej, tak więc otwory znajdują w dwóch różnych walnych dolinach. Korytarze poziome w Wielkiej Śnieżnej występują rzadko, większość korytarzy jest położona w jednej płaszczyźnie i opada wraz z głębokością pod znacznym kątem. Za to jaskinia obfituje w liczne jeziorka i wodospady, w niższych partiach znajdują się również syfony. Wody pochodzące z jaskini wypływają w wywierzysku Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej.
Wschodnia część jaskini to skomplikowany system studzien. Wody z tego fragmentu jaskini spływają szeregiem studni do poziomego korytarza nazwanego Wodociągiem, którego przedłużeniem są Ciągi Zakopiańskie. Od nich zaś, odgałęzia się na zachód ciąg kominów zwany Partiami Wrocławskimi. Od korytarzy prowadzących w dół odchodzi Biała Woda a następnie Przemkowe Partie. Zachodnią część jaskini stanowią partie Wielkiej Litworowej opadające ukośnymi korytarzami aż do ciasnej Galerii Krokodyla. Dolny fragment jaskini to Błotniste Łaźnie, z podziemną rzeką tworzącą liczne wodospady i syfony. Najniższy punkt całego systemu Wielkiej Śnieżnej, znajduje się w Jeziorku X, przenurkowanym na głębokość 8 metrów.
Zapewne nie da się w krótkim streszczeniu napisać wszystkiego o Jaskini Wielkiej Śnieżnej, warto jednak wspomnieć na koniec, iż owa jaskinia jest ważnym ogniwem w systemie odwadniania Czerwonych Wierchów należących do zlewni, wyżej wspomnianego, Lodowego Źródła w Dolinie Kościeliskiej. Niestety, cały ten jaskiniowy świat Wielkiej Śnieżnej jako zwykli turyści możemy sobie tylko próbować z mniejszym tudzież większym powodzeniem wyobrażać, bowiem owa jaskinia zaprasza tylko dobrze przygotowanych grotołazów.

Nr ogł.: 3754f7cbb54c2862

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...