Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jaskinia Raptawicka i lichtarz ze świecą

  • Miejscowość: Kościelisko
  • Gmina/powiat/miejsc.: Kościelisko
  • Kod pocztowy: 34-511
  • Opublikowany: 13 grudnia 2011 20:33
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

W Dolinie Kościeliskiej jest ścieżka, która znajduje się ponad 4 kilometry od Kir ( osiedle podhalańskie) i 100 metrów powyżej Skały Pisanej w Raptawickiej Turni, po zachodniej stronie doliny. Ścieżka owa prowadzi do bardzo oryginalnej jaskini tatrzańskiej – Jaskini Raptawickiej.

Z drogi prowadzącej dnem doliny widać otwór jaskini. Otwór leży na wysokości 180 metrów powyżej Kościeliskiego Potoku i mierzy sobie 3 metry średnicy. Aby dostać się do otworu, trzeba pokonać łańcuchy, niektórzy dodatkowo muszą pokonać lęk wysokości, bowiem pod spodem roztaczają się dość pokaźne stromizny. Do obszernej sali schodzimy po cztero metrowej metalowej drabinie, która niegdyś była drewniana. Owa komora wysoka jest na 15 metrów. W jej stropie znajdują się otwory dwóch małych studzienek.

Kiedy znajdziemy się już w owej przestronnej komnacie, możemy pokusić się na zwiedzanie bocznych korytarzy. w Zakopane.pl ostrzega. To jednak wymaga uzbrojenia w jakieś źródło światła, na przykład w postaci latarki. Korytarze to „ślepe uliczki”, z pewnością nie przejdziemy nimi gdzieś na drugą stronę, jak się przechodzi przez Jaskinię Mylną ( trasą turystyczną ), o której mówi się, że część jej systemu stanowi właśnie Jaskinia Raptawicka, ta zaś powstała w wyniku zapadnięcia się leżących poniżej komór.

Dno jaskini Raptawickiej pokryte jest między innymi otoczakami, czyli czegoś na podobieństwo popularnego żwiru, tyle że wygładzonego przez wodę. Są to fragmenty minerałów tudzież skał. Ponoć w namulisku, które to namulisko również znajduje się na dnie jaskini, znaleziono szczątki zwierząt z okresu lodowcowego.

Z Jaskinią Raptawicką wiąże się pewna miłosna historia. Po lewej stronie od wejścia ( 20 m ) znajduje się korytarz opadający w dół. Prowadzi on do ciasnej szczeliny, którą można się przecisnąć ( przeciskanie jest raczej trudne, zwłaszcza dla osób przy kości ) do następnej mniejszej sali, zaś z tejże sali do szerszego korytarza, w którym znajduje się mała kapliczka. Skąd tam kapliczka?

W okresie między wojennym miało miejsce takie oto wydarzenie. Dentysta z Zakopanego, któremu pewna piękność złamała serce, postanowił w Jaskini Raptawickiej popełnić samobójstwo zamurowawszy się na „wieczne odpoczywanie” w końcowym korytarzu. Jednak głód doskwierał mu tak bardzo, że rozbił mur a na miejscu, gdzie pragnął złożyć swoje kości wmurował w ścianę obraz Matki Boskiej, wykuł jakiś tekst i postawił lichtarz ze świecą.

Dziś raczej w Jaskini Raptawickiej nikt nie planuje zakończenia żywota i stawiania lichtarzy ze świecą, jednak wciąż bardzo dużo turystów ową jaskinię odwiedza i podziwia.

wZakopane.pl/Agatka

Nr ogł.: 9964ee7a82bc5c1a

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...