Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jaskinia Obłazkowa a „zarośnięta turnia”

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Jaskinia Obłazkowa znana była już w 19 wieku pasterzom i górskim przewodnikom. Dlaczego nazywa się „Obłazkowa”? Określenie „obłazki” to inaczej zarośnięte turnie. Owej, nieco dziwnej nazwy, użył jako pierwszy w opisie z 1887 roku J. G. Pawlikowski – taternik, pionier ochrony przyrody, jak i znany polski publicysta, polityk. Jaskinia stała się dostępna dopiero podówczas, gdy wybudowano ścieżkę do Jaskini Mylnej.
U podnóża jakiej to „zarośniętej turni” owa jaskinia się znajduje? Jest nią, zapewne, wapienna Turnia Raptawicka. Owa turnia, podobnie jak Jaskinia Obłazkowa, znajduje się w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Jej północne stoki zbiegają do Polany Pisanej porośniętej górnoreglowym lasem. Jaskinia znajduje się 130 metrów nad korytem Potoku Kościeliskiego. Zaś ścieżka, która do niej prowadzi, znajduje się 100 metrów powyżej Skały Pisanej – chodzi o płaską, wapienną, pionową skałę kilkunastometrowej wysokości.
Jaskinię Obłazkową turyści mogą zwiedzać cały rok. Można ją penetrować samodzielnie, bez przewodnika. Poniważ wewnątrz panuje niska temperatura i jest ciemno, jak przystało na przyzwoitą jaskinię, należy uzbroić się w jakieś źródło światła i ciepłe odzienie. Wchodzi się bez większych przeszkód, bowiem otwór wejściowy ma 2 metry wysokości i jest szeroki na całe 9 metrów. Przechodzimy owym otworem do komory głównej zwanej Wstępną, następnie wchodzimy do ciasnego korytarza długiego na prawie 30 metrów. Jeśli nie boimy się czołgania to podążamy do 7 metrowej, niskiej odnogi, na końcu której znajduje się Komora Końcowa.
Podobnie jak Jaskinia Raptawicka, Obłazkowa jest częścią skomplikowanego systemu Jaskini Mylnej. Wszystkie te jaskinie zostały utworzone przez Potok Kościeliski, który wyrzeźbił w skałach wapiennych podziemne koryto. Wtedy dno Doliny znajdowało się na wysokości tychże jaskiń. Niegdyś wszystkie okoliczne jaskinie były ze sobą połączone. W końcowej komorze można wyczuć powiew powietrza, to zaś potwierdza, iż faktycznie Jaskinia Obłazkowa była niegdyś połączona z pozostałymi jaskiniami owego systemu.
Należy jeszcze na koniec wspomnieć, by wybierając się do Jaskini Obłazkowej w Dolinie Kościeliskiej, dobrze zapamiętać jej nazwę. Można bowiem pomylić Obłazkową z Jaskinią Obłazową, położoną w Kotlinie Orawsko- Nowotarskiej, a która jest miejscem prac archeologów.

Nr ogł.: 1144f7cbadd3e8ab

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...