Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jaskinia Mylna a fatalna wyprawa księdza

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Na wysokości prawie 1100 metrów n p m w Dolinie Kościeliskiej znajduje się Jaskinia Mylna, pozostałość jedynego systemu krasowego wiążącego się z dawnymi przepływami Potoku Kościeliskiego. Dla turystów została wyznaczona do zwiedzania tylko 3oo metrowa trasa, reszta korytarzy jest zamknięta tudzież udostępniona dla grotołazów mających zezwolenie na ich penetracje.
Jaskinia znajduje się ponad Polaną Pisaną w masywie Raptawickiej Turni. Właśnie w owej wapiennej turni znajdują się jeszcze inne jaskinie udostępnione turystycznie. Prócz Mylnej, są tu jeszcze : Jaskinia Raptawicka i Obłazkowa. Prowadzi do nich czarny i czerwony szlak turystyczny, który zaczyna się od głównej drogi Doliny Kościeliskiej. W jaskini nie ma sztucznego oświetlenia, takiego jak w Jaskini Mroźnej, wobec czego zwiedzający musi się uzbroić we własne źródło światła w postaci dobrej latarki, najlepiej czołówki.
W jaskini obok korytarzy znajdują się także komory. Jedną z takowych komór jest Obłazkowa Jama. W niej zaś, znajdują się skalne okna zwane Pawlikowskimi, przez które widać Bystrą, czyli słowacki najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Przez Okna Pawlikowskiego można też zobaczyć Błyszcz, zakończenie północnej grani Bystrej. Z Obłazkowej Jamy wchodzimy w ciąg podziemnych korytarzy i komór. Niestety, komory są ciasne i często mokre, co nie wróży dobrze dla naszej dzieży i obuwia, tym bardziej że trzeba się przemieszczać w pozycji obniżonej, nie mówiąc już o czołganiu się. Warto postawić także stopę w Wielkiej Izbie czy komorze Chóry. Wyjście jaskini to sztucznie wykonane przebicie.
Niestety, Jaskinia Mylna ma na swoim koncie, a propos przeszłaści z nią związanej, niechlubny incydent. Latem 1945 roku zabłądził w Mylnej pallotyn Józef Szyszkowski. Był lipiec, Szyszkowski wyruszył w góry nikomu nie mówiąc o celu wyprawy. Gdy po paru dniach nie wrócił z wyprawy na kwatere, zawiadomiono ratowników górskich o tym fakcie. Pallotyna szukano prawie dwa tygodnie, niestety, bezskutecznie. Dopiero w styczniu 1947 roku jego zwłoki zostały przypadkowo odkryte przez badacza jaskiń tatrzańskich. Ciało można było zidentyfikować dzięki znalezionemu przy ciele Szyszkowskiego portfelowi. Umarł z głodu, bowiem źródło światła jakim dysponował w postaci przwdopodobnie karbitówki tudzież świecy zawiodło. Ponieważ był to okres powojenny, mało kto po jaskiniach chadzał, więc Szyszkowski miał wyjątkowego pecha.
W obecnych czasach, zwłaszcza latem, tylu turystów wchodzi do Mylnej, że nawet gdyby nasza czołówka zaszfankowała i musielibyśmy nieco dłużej zostać w jaskini, dość szybko ktoś podałby nam pomocną dłoń.

Nr ogł.: 1254f7cb936df1e3

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...