Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jaskinia Mroźna i lampy karboidowe

  • Gmina/powiat/miejsc.: Kościelisko
  • Opublikowany: 9 stycznia 2012 09:26
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

We wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w polskich Tatrach, i masywie Organów znajduje się jedna z najpopularniejszych jaskiń, Jaskinia Mroźna. Znajduje się ponad dnem doliny, jest długa na 560 metrów. Dlaczego jest „Mroźna”? Z pewnością nie dlatego, iż panuje w niej nieustanny mróz, jednak wewnątrz na pewno odczujemy niską temperaturę ( 6 stopni C ), poza tym białe nacieki na ścianach do złudzenia przypominają szron.

Początek wyprawy przez Mroźną przebiega  sztucznym korytarzem długim na 8 metrów, potem trasa biegnie obok Cmentarzyska Nacieków a następnie Zwaliska i Białym Chodnikiem doprowadza do Wielkiej Komory długiej na 27 metrów. Skały wewnątrz jaskini rozpuszczane w ciągu lat przez wody powierzchniowe i podziemne przybrały przenajróżniejsze formy także i w Mroźnej, właśnie od wyżej opisanego odcinka możemy owe rzeźby krasowe podziwiać.

Wielu zwiedzających zatrzymuje się przy Zasłonie, czyli brązowej polewie na lewej ścianie zaraz za komorą. Całkiem inspirująco prezentuje się Sabałowe Jeziorko powstałe w czasach, gdy dno Doliny znajdowało się na tym samym poziomie. Osady na skałach Mroźnej nie są zbyt bogate, choć i tak bogatsze niż w innych turystycznych jaskiniach po naszej stronie Tatr, mimo to, jest tu pare ciekawych nacieków. Najładniejszą szatę naciekową można zobaczyć w sąsiedniej salce, która kończy Ogórek ze stalagmitami.

Jaskinia Mroźna to właściwie jeden, wielki korytarz, typowa jaskinia o rozwinięciu poziomym powstała na skutek wód podziemnych Potoku Kościeliskiego o serwis wZakopane.pl mógł osobiście stwierdzić podczas firmowej wycieczki. Odkryta w latach 30 tych ubiegłego wieku, chociaż główny korytarz tejże jaskini odkryto dopiero po wojnie. Na początku lat 50 tych została przystosowana do masowego zwiedzania przez turystów. Nie od razu została oświetlona elektrycznie, bowiem na początku do tego celu służyły lampy karbidowe, potocznie zwane karbidówkami” i świece, mówiąc szczerze, robiło to na pewno bardziej niesamowity klimat wewnątrz groty niż „elektryka”.

httpv://www.youtube.com/watch?v=PnVCqqb8viw

Owe przenośne lampy gazowe używające jako paliwa acetylen, zyskały popularność od drugiej połowy 19 wieku i, rzecz jasna, używane były nie tylko do zwiedzania jaskiń, ale i przez górników tudzież kolejarzy. Aktualnie Jaskinia Mroźna oświetlana elektrycznie za pomocą agregatu spalinowego dostępna jest do zwiedzania tylko latem, bowiem zimą „zwiedzają” ją raczej nietoperze. Jest to jedyna jaskinia w naszych Tatrach, gdzie należy wykupić bilet wstępu. Warto jednak zrujnować się na bilet, by choć raz w życiu przejść nad dnem Doliny Kościeliskiej przez Jaskinię Mroźną.

wZakopane.pl/Agata

Nr ogł.: 854f0aa1f0c0100

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...