Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jaskinia Miętusia i Syfon Marwoju

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

W 1936 roku Władysław Gorycki dokonuje odkrycia na ziemi tatrzańskiej. Owo odkrycie ma postać jaskini, która będzie długo uchodzić za najdłuższą jaskinię w Polsce ( 10500 metrów ). Kontynuatorami zgłębiania tajemnic tejże jaskini stali się Bracia Zwolińscy, zaś po wojnie krakowski Klub Grotołazów, który osiągnął dolne syfony. Grotołazi ze Speleoklubu Warszawskiego zapisują na swoim koncie kolejne osiągnięcia działając w Miętusiej w latach następnych.
Warszawscy speleolodzy musieli się nieźle natrudzić, by pokonać ciężki odcinek jaskini zwany Progiem Męczenników. Do następnych roległych partii przedostali się dopiero po przepłynięciu Syfonu Marwoju. Mówi się, że dopiero po przepłynięciu tegoż syfonu można ujrzeć na własne oczy najpiękniejsze fragmenty Miętusiej. Jeden z członków Speleoklubu Warszawskiego tak opisuje swoje wrażenia z nurkowania w Syfonie Marwoju : „Kolejnego dnia pojawiliśmy się (…) w Miętusiej ponownie(…) W czasie tej akcji nurkowaliśmy nago w syfonie Marwoju. Naprawdę warto jest zanurkować w Marwoju mimo że nie należy to do przyjemności. Za nim dokładnie tak jak napisał Prezes Recielski otwiera się najciekawsza część jaskini Miętusiej, przepiękne wielkie ciągi o charakterze i urodzie nie spotykanej nigdzie indziej w Tatrach”
Oczywiście Syfon Marwoju to nie jedyny syfon w całej Miętusiej, kolejni nurkowie przeprowadzili kolejne nurkowania w innych syfonach jaskini i, rzecz jasna, dokonali następnych odkryć. Przez całe lata syfony na dnie Ciasnych Kominów stanowiły prawdziwe wyzwanie, ale podjęto je i owoce tego były zadawalające. Po przepłynięciu syfonu o intrygujacej nazwie Podwójne Życie Weroniki stwierdzono, iż za nim znajduje się poziomy korytarz, który jest fragmentem obszernego najniższego piętra jaskini.
Jak można łatwo wnoskować Jaskinia Miętusia w Tatrach Zachodnich położona na zachodnim zboczu Doliny Miętusiej nie jest jaskinią do zwiedzania dla przeciętnego turysty. Chyba, że mówimy o turystyce jaskiniowej. Niestety, nawet wprawni grotołazi muszą się przyzwoicie przygotować, by pokonać odcinek za Syfonem Marwoju jak i sam syfon, na to porywają się tylko nieliczne zespoły. Ogólnie penetrowany jest tylko niewielki fragment Jaskini Miętusiej – do Progu Męczenników.

Nr ogł.: 2704f7cb8bdcc531

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...