Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jaskinia Kasprowa Niżnia i Złota Kaczka

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Z Jaskinią Kasprową Niżnią położoną u podnóża Zawratu Kasprowego w Dolinie Kasprowej w Tatrach Zachodnich wiąże się pare ciekawych legend opowiadanych przez górali. Góralom jaskinia znana była od dawna, podobnie jak pewne zjawiska geologiczne. Autor w pierwszej pisanej wzmiance o tej jaskini ( 1849 rok) przytacza legende, w której główną rolę pełni utopiony pies. Martwe zwierze zostało znalezione w Kasprowej Niżni a utopone przez juhasów z Szałasu Gąsienicowego. Scenariusz owej legendy wskazuje, iż górale nieźle orientowali się w geologicznych powiązaniach ( J K odwadnia Dolinę Gąsienicową ).
Inna legenda dotyczy Złotej Kaczki. Podług przekazów po jednym z jeziorek znajdujących się w jaskini pływała kaczka cała ze złota, która ponoć, od czasu do czasu, składała diamentowe jajo. Dlatego też jeden z dość mocno zamulonych syfonów Kasprowej Jaskini nazwano szumnie – Gniazdo Złotej Kaczki. Niektórzy mówią, że ta jaskinia jest wyjątkowo „mokra”, bowiem nie brakuje w niej jeziorek i syfoników, dlatego też z uwagi na ciekawe miejsca do nurkowania jest ulubionym polem do popisów dla nurków jaskiniowych. Tym bardziej, iż partie syfonowe wypełnione są przejrzystą wodą. Ciągną się one na dużej przestrzeni schodząc na umiarkowaną głębokość. W owej jaskini znajduje się najdłuższy w Polsce syfon – Syfon Warszawiaków – 333 metry. Zaś długość samej jaskini wynosi 3020 metrów.
Jaskinia Kasprowa Niżnia jest stosunkowo łatwo dostępna, jeśli chodzi o jaskinie w Tatrach. Otwór jest duży, nisko położony, po obfitych opadach wypływa z niego swobodnie woda. Można powiedzieć, że znajduje się w korycie Kasprowego Potoku. Poziom wód w jaskini obniża się głównie zimą, dlatego też podówczas jest najczęściej odwiedzana. Ponieważ dość licznie występują tu progi, próżki i kominki, bez liny ciężko byłoby penetrować te miejsca. Od Sali Rycerskiej jaskinia dzieli się na ciąg „suchy” i ciąg „mokry”. W ciągu „mokrym” jest wiele syfonów ( łączna długość – 657 metrów ), w tym najdłuższy w Polsce, wyżej wspomniany.
W latach 50 tych ubiegłego wieku osiemnastoosobowa wyprawa krakowska odkryła w Jaskini Kasprowej ok 200 metrów nowych korytarzy. Ponieważ łączna długość korytarzy wzrosła wtedy do 1800 metrów stała się drugą jaskinią w Polsce pod względem długości. Ostatnie zanotowane odkrycia syfonów w Kasprowej Niżnia odnotowano w 2002 roku.

Nr ogł.: 6314f7cb85f39d45

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...