Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jaskinia Dziura i poszukiwacze skarbów

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Jaskinia dziura znajdująca się w Tatrach Zachodnich była znana już od bardzo dawna. Można śmiało powiedzieć, iż była znana już w XVII wieku, bynajmniej nie turystom, raczej poszukiwaczom skarbów. Podówczas szukano w tych rejonach nie tylko skarbów ukrytych przez zbójników, ale także rudy żelaza, co też mogło mieć związek z pierwszą penetracją owej groty przez człowieka. Pojawiają się też wzmianki o tejże jaskini w literaturze, przykład stanowi choćby opis jaskini pióra S. Goszczyńskiego z 1835 roku.
Czy w istocie zbójnicy ukrywali skarby w Jaskini Dziura, zwanej także Zbójnicką Jamą, trudno dziś stwierdzić z całą pewnością, tym bardziej, że od dawna żadnych skarbów w owej Jamie nie znaleziono. Jednak także z ustnych przekazów wiadomo, iż zbójnik Mateja, który był zbójnikiem tatrzańskim „z krwi i kości”, mieszkał w rejonie doliny Ku Dziurze prowadzącej do Jaskini Dziura, korzystał z jaskini jako kryjówki dla swoich skarbów. Nazwa „Dziura”, jaka się obecnie upowszechniła, oznacza w góralskiej gwarze jaskinię .
Turyści doznali pierwszego kontaktu z ową jaskinią dopiero w XIX wieku. Zdania na temat jej urody były, i chyba wciąż są, mocno podzielone. Dla jednych zwiedzających jest to po prostu rzeczywista dziura, z której nigdzie dalej przejść się nie da, dla innych – piękana, tajemnicza grota. Tak czy owak, Jaskinia Dziura jest bardzo popularna do dziś i chętnie zwiedzana przez turystów. Przyczynia się do tego także fakt, iż owa grota leży stosunkowo blisko Zakopanego.
Otwór wejściowy jaskini, której długość wynosi 180 metrów, jest szeroki na 3 metry, i wysoki na dwa metry. Można więc pokonać go bez trudu i dodatkowego oświetlenia, tym bardziej że z otworu przechodzimy do przedsionka, który rozszerza się w główną komorę, zaś przy jego końcu, w stropie znajduje się pionowy, 10 metrowy komin. Przez górny otwór w kominie wpada światło, więc dopiero w samej grocie będzie nam potrzebne jakieś źródło światła. Na dnie jaskini znajdziemy zalegające, zbutwiałe liście bukowe i gruz. Zwiedzając jaskinie należy bacznie uważać, by się nie poślizgnąć, bowiem w czasie deszczów ze stropu cieknie woda. W zimie na ścianach tworzą się polewy lodowe, zaś na dnie – lodowe stalagmity.
Na koniec tegoż krótkiego streszczenia warto dorzucić parę słów o Spaleńcu, bowiem Jaskinia Dziura znajduje się u stóp skalnej baszty w jego grzbiecie. Jest to wschodni grzbiet opadający spod Sarniej Skały do Kotliny Zakopiańskiej. Odziela on w Tatrach Zachodnich Dolinę Białego od Doliny Spadowiec. Spaleniecem, który jest całkowicie zalesiony, nie prowadzą żadne szlaki turystyczne. Dlatego inna jaskinia znajdująca się w stokach Spaleńca, Lisia Jama, jest nie osiągalna dla turystów. Jednak wciąż jest osiągalna dla turystów, czarnym szlakiem idąc, Jaskinia Dziura, bez zbójników i skarbów, lecz wciąż urocza.

Nr ogł.: 7434f7cb7fab0485

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...