Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jamnicki Potok i bezimienny wodospad

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

W Dolinie Jamnickiej w słowackich Tatrach Zachodnich dumnie i majestatycznie prezentuje się, w dolnej części bezimiennego potoku, wodospad Jamnicka Siklawa. Ów potok spływa spod szczytu Wyżnia Magura w grani Otargańców. Najniższa część stoków Magury jest podcięta stromo, spadający z owej stromizny potok tworzy wodospad, który jest zaznaczony na słowackiej mapie, lecz nie posiada swojej nazwy. Poniżej rozdroża Zahadry uchodzi on do Jamnickiego Potoku. Na sąsiednich potokach spływających z Otargańców do Jamnickiego Potoku znajdują się jeszcze inne wodospady, które cieszą oko wycieczkowiczów.
Mały Biały Potok, tak dawniej brzmiała nazwa dzisiejszego Jamnickiego Potoku, który mknie przez Dolinę Jamnicką. Jest ona odgałęzieniem Doliny Wąskiej. Długa na ok 9 kilometrów, otoczna takimi szczytami jak Baraniec czy Raczkowa Czuba. Zbocza doliny, jak i ona sama, są zbudowane ze skał metamorficznych i magmowych. Wyrzeźbiona przez lodowiec, który pozostawił po sobie kotły, jak Kocioł Rohacki zajmujący górne piętro doliny, szczyci się też wałami morenowymi tudzież efektownymi progami skalnymi. Stawy goszczące w Jamnickiej Dolinie to Płaczliwy Stawek i Stawy Jamnickie. Z Płaczliwego Stawku wypływa struga zasilająca Jamnicki Potok.
Na wysokości 1728 metrów n p m Potok Jamnicki wypływa ze, wspomnianych powyżej, Jamnickich Stawów, zaś potok wypływający z Jamnickiego Kotła jest jego największym dopływem. Oczywiście potoki spływające ze zboczy Otargańców i żlebami zboczy Barańców także posiłkują Jamnicki. Kocioł, z którego wypływa ów największy potok dopływowy, jest doliną wiszącą ograniczoną z trzech stron ścianami Rohaczy ( skaliste szczyty), zboczami Stawińskiego Wierchu i grzędą wychodzącą z grani Żarskiej Przełęczy.
Na wysokości 960 metrów n p m Potok Jamnicki uchodzi do Raczkowego Potoku, dzieje się to u wylotu Jamnickiej Doliny. Kiedy już nasycimy się urodą wszelakich potoków w naszych polskich Tatrach, należy postawić przed sobą ambitny cel zwiedzenia tatrzańskich potoków i wodospadów nań znajdujących się po słowackiej stronie owego masywu – dlaczego nie rozpocząć realizowania owego celu od Jamnickego Potoku, do którego uchodzi z łoskotem urodziwy, acz bezimienny, wodospad?

Nr ogł.: 2744f7cb7949ed14

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...