Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Jałowiecki Potok u podnóża Małego Łyśca

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Słowackie Tatry Zachodnie szczycą się paroma naprawdę pięknymi górskimi potokami. Jednym z nich jest Jałowiecki Potok spływający Doliną Jałowiecką – walną doliną znajdującą się w zachodniej części słowackich Tatr. Owa dolina jest długa na ponad 8 kilometrów, jej dolna część to strome zbocza unoszące się nad wydłużonym zagłębieniem i wąskim dnem. Jest zbudowana głównie ze skał metamorficznych, w niektórych rejonach zbudowana jest także ze skał osadowych. W górnej części doliny lodowiec pozostawił po sobie kotły.
U południowych podnóży Małego Łyśca powstaje, z połączenia dwóch potoków, Potok Jałowiecki. Jest to szczyt słowackich Tatr o wysokości prawie 1700 metrów n p m. Znajduje się w bocznej grani odbiegającej od Małego Salatyna ( ponad 2000 metrów n p m.). Słowacy nazywają tenże szczyt – tłumacząc na polski – Jałowiecką Górą. Południowe stoki Małego Łyśca opadają w rejony, gdzie Dolina Jałowiecka rozgałęzia się na Dolinę Bobrowiecką i Dolinę Parzychwostu. Ów szczyt wznosi się w sumie nad czterema dolinami, zaś jego skaliste stoki porasta las i kosodrzewina.
Od miejsca, gdzie łączą się potoki Parzychwost i Potok z Polany, Jałowiecki Potok spływa w południowo zachodnim kierunku. W obrębie Tatr uchodzi do niego kilka innych, mniejszych rozmiarów potoków. Jednym z nich jest Mnichowy Potok, niegdyś nazywany także Mikawym Potokiem. Ma on swoje źródła na wysokości 1520 metrów n p m u podnóża Małej Kopy. W południowym kierunku spływa Mnichowym Żlebem. Zmienia kierunek na wschodni przy schronisku Chata Czerwieniec. Innym prawodopływowym potokiem jest Sokoli Potok. Jego źródła znajdują się pod przełęczą Babkowa Przehyba ( 1450 metró n p m.). Przecinając skały Mnicha i Sokoła ( słowackie szczyty ) tworzy wąwóz zwany Sokolą Cieśniawą.
Po opuszczeniu Tatr Jałowiecki wpływa na Kotlinę Liptowską. Owa kotlina, o kształcie gruszki, ma charakter kotliny tektonicznej, oddzielonej potężnymi uskokami od otaczających ją masywów górskich. Jest jedną z najwyżej położonych kotlin Karpackich. Podłoże kotliny tworzą mało odporne skały ( piaskowce, iłowce). Wzdłuż osi kotliny ze wschodu na zachód płynie rzeka Wag. Niegdyś do Wagu na wysokości 563 metry n p m wpływał Potok Jałowiecki, dziś uchodzi do sztucznego jeziora Liptowskie Jezioro.
Pośród polskich turystów Dolina Jałowiecka, co za tym idzie- Jałowiecki Potok, są mało znane. Może jednak kiedyś, bawiąc „po drugiej stronie” Tatr, jakiś polski wycieczkowicz skusi się, by powędrować w owe rejony wyznaczonym szlakiem, aby mieć co wspominać i opowiadać potomnym.

Nr ogł.: 7744f7cbbec6ba49

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...