Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Granaty i Żleb Drege’a

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

W bocznym łańcuchu Tatr Wysokich pomiędzyCzarnym Stawem Gąsienicowym a Buczynową Dolinką roztacza swoje górskie uroki potężny masyw górski – Granaty. Trudno podać jedną, konkretną wysokość na jakiej jest położony, bowiem posiada trzy wierzchołki, każdy o innej wysokości nad poziomem morza : Zadni Granat 2240 metrów n p m, Pśredni Granat 2234 metry n p m, Skrajny Granat 2225 metry n p m. Chociaż Zadni Granat jest najwyższy z wierzchołków, za główny wierzchołek uważa się Skrajny Granat, a to dlatego że jest położony w dość specyficznym miejscu. Skrajny jest zwornikiem ( miejscem zbiegu ) dla grani Żółtej Turni, czyli ostatniego szczytu w bocznej grani Tatr Wysokich.
Sieczkowe Przełączki rozdzielają szczyty Granatów. Nazywają się „Sieczkowe” z tej przyczyny, iż w ten sposób uczczono pamięć po słynnym przewodniku tatrzańskim Macieju Gąsienicy Sieczce – zwąc przełęcze jego nazwiskiem. Niestety, pasją Sieczki było polowanie na kozice, co raczej jest mało chlubnym wątkiem w życiorysie tegoż wielbiciela Tatr. Razem z Sabałą polował także na niedźwiedzie. Dopiero w późniejszych latach zaprzestał owego procederu. Maciej Sieczka był zdobywcą Granatów. Ze Skrajnej Sieczkowej Przełączki w kierunku Hali Gąsienicowej schodzi zdradziecki Żleb Drege’a. Dlaczego miałby być zdradziecki? Otóż, niejeden turysta pragnąc skrócić sobie drogę owym żlebem, myśląc że jest łatwy i bezpieczny, stracił życie.
Żleb Drege’a znajduje się w zachodniej ścianie Granatów. Opada w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego. Jest długi na ok. 400 metrów, w górnej części jest dość łagodny i szeroki, niestety, w części dolnej kończy się 180 metrową stromizną i poprzewieszanym kominem. Stanowi to pułapkę dla turystów, którzy zapuścili się owym żlebem w drogę powrotną, całkowicie nie zdając sobie sprawy z przepaści prawie 200 metrowej, z której mogą spaść. I nie jeden spadł. W żlebie tym gineli nie tylko zwyczajni turyści, ale i wytrawni taternicy, którzy próbowali wspinać się owym w górę. Nazwa żlebu pochodzi od nazwiska turysty Jana Drege’a. Zginął on w nim jako pierwszy w 1911 roku.
Jak dostać się na szczyty Granatów? Szlaki poprowadzone są z Hali Gąsienicowej na Skrajny Granat przez zbocza Żółtej Turni oraz na Zadni Granat. Można też dotrzeć z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Krzyżne bądź Kozi Wierch. Przemierzając zbocza Żółtej Turni można przy okazji z podziwem rzucić okiem na piękne przełęcze tejże grani, na przykład, Przełęcz Pańszczycką tudzież Żółtą Przełęcz. Najważniejsze jednak, by z wycieczki na Granaty wrócić całym i zdrowym – i broń boże – nie przez Żleb Drege’a!

Nr ogł.: 9164f7cb7093e3b9

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...
    ekspres do biura
    ekspres automatyczny czy kolbowy. Jaki ekspres do kawy wybrać.
    coffee-partner.pl