Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Gerlach, Gierlach czy Garłuch?

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Najwyższym szczytem nie tylko Tatr, ale i całych Karpat, jest położony po słowackiej stronie tychże gór, na wysokości 2665 metrów n p m – Gerlach, zwany także Gierlachem, tudzież rzadziej, Garłuchem. Skąd jednak wziął się pomysł takowego określenia najwyższego szczytu Tatr? Pierwotna nazwa szczytu pochodzi od nazwiska palatyna Gerlacha ze Spiskiej Soboty. Wcześniej rdzeń tego imienia pojawił się w nazwie niemieckospiskiej wsi Gerlsdorf ( po polsku Gierlachów). Przez dziesiątki lat na skutek różnej maści okoliczności, zwłaszcza politycznych, owa nazwa przechodziła swoiste ewolucje. W efekcie nie sposób na dzień dzisiejszy podać jednej poprawnej formy tejże nazwy w języku polskim. W powszechnym użyciu funkcjonują Gierlach oraz Gerlach.
Ale dajmy spokój formalnościom a propos nazwy szczytu, lepiej pomówić o jego innych walorach, cechach charakterystycznych i osobliwościach. Masyw Gerlacha składa się z kilku wierzchołków. Zacznijmy od strony północno zachodniej. Od tej strony zaczyna się grań wierzchołkiem zwornikowym z granią główną – Zadnim Gerlachem. Zbocza Zadniego Gerlacha obniżają się do Przełęczy Tetmajera, za przełęczą wznosi się główny wierzchołek. Skąd Przełęcz Tetmajera w słowackich Tatrach, wszak to wyraźnie polski akcent? Otóż, owa przełęcz położona na wysokosci 2590 metra n p m, jedna z najwyżej położonych przełęczy w Tatrach, została nazwana tak na cześć Kazimierza Przerwy Tetmajera przez taterników, którzy ją pokonali.
Idąc dalej od głównego wierzchołka, znajdziemy w grani Wyżnie Gerlachowskie Wrótka, na które nie prowadzi żaden turystyczny szlak, siodło owej przełęczy jest dostępne jedynie dla taterników. W dalszej kolejności znajduje się wierzchołek Pośredniego Gerlacha, Pośrednie Gerlachowskie Wrótka, Gerlachowska Czuba, Niżnie Gerlachowskie Wrótka. Południowo wschodnim szczytem Małego Gerlacha kończy się grzbiet. Gerlachowski Kocioł obejmują ramiona odchodzące z wierzchołka Małego Gerlacha.
Doliną, którą zamyka od południa szczyt Zadniego Gerlacha, jest Dolina Litworowa. Należy ona do systemu Białej Wody. Gerlach, jak przystało na króla tatrzańskich szczytów, jest dostępny tylko dla bardzo dobrze przygotowanych na wspinaczkę turystów. Niestety, wielu z nich, także wytrawnych taterników, straciło życie w wyprawie na ów szczyt. Z Doliny Wielickiej przez Wielicka Próbę prowadzi najczęściej uczęszczane wejście. Inny, silnie eksponowany szlak, wiedzie z Doliny Batyżowieckiej przez tzw. Batyżowiecka Próbę. Gerlach można zdobywać tylko latem i to w towarzystwie dobrego, licencjonowanego przewodnika.

Nr ogł.: 604f7cb6761c8fb

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...