Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Filipczański Potok – przez reglową dolinę

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

Co to jest Regiel? Mówiąc skrótowo, są to wzniesienia lesiste położone po północnej stronie Tatr. Usytuowane ponad Kotliną Zakopiańską, powyżej drogi nad Reglami. Zakopiańskie regle zbudowane są ze skał osadowych, pokryte lasami dolno i górnoreglowymi. Regle nie występują po południowej stronie Tatr. Ich pojawienie się po stronie północnej tychże gór powodowane jest, między innymi, występowaniem tu skał osadowych w postaci płaszczowin – zjawisko o charakterze regionalnym, które wiąże się z przemieszczeniami warst skalnych.
Ale co wspólnego „regiel” ma z Filipczańskim Potokiem? Otóż, właśnie przez jedną z reglowych dolin ów przepływa. Właściwie przepływa przez jedną z największych dolin reglowych w Tatrach – Dolinę Filipka. Turyści raczej mało o niej wiedzą. Owa dolina ma dwa odgałęzienia : Żleb za Skałką i Dolinę Złotą. Jest otoczona przez Gęsią Szyję i szczyty jej masywu. Dolinę upodobały sobie nie tylko niedźwiedzie czy jelenie, ale i myszołowy tudzież dzięcioł czarny. Na północnych zboczach Gęsiej Szyi usytuaowany jest obszar źródliskowy, tu właśnie ma swój początek potok, o którym rozprawiamy.
Potok Filipczański jest też nazywany po prostu Filipką. Jest dopływem Cichej Wody, zaś sam powstaje z połączenia kilku potoków spływających ze stoków : Ostrego Wierchu, Suchego Wierchu, Gęsiej Szyi. Poniżej Filipczańskiego Wierchu schodzi do niego Złoty Potok, w tym miejscu Filipczański zmienia swój kierunek na północny. Aż do miejscowości Małe Ciche, potok płynie przez obszary zalesione, zalesione jest także samo koryto potoku. Teren przepływu należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Jeśli teren, przez który przepływa Filipczański Potok jest zalesiony, sam potok mało znany turystom, to czy jest jakieś miejsce, gdzie choć okiem możnaby dłużej nań rzucić? Owszem, niewielka polana położona przy Drodze Oswalda Balzera – Zazadnia. W okolicach leśniczówki, postawionej w 1892 roku przy okazji budowy szosy, gdzie wcześniej istniał tartak parowy ( a także cegielnia użyta do budowy leśniczówki ), można przystanąc na chwilę, by nad Potokiem Filipczańskim oddać się zadumie.

Nr ogł.: 824f7cb5ec28cb1

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...