Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Dwoisty Staw Gąsienicowy i Dwoiśniaczek

  • Opublikowany: 23 kwietnia 2012 14:50
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło

Opis

W zachodniej części Doliny Gąsienicowej w Rostoce Stawiańskiej na wysokości 1657 metrów n p m leży sobie tatrzańskie jezioro zwane Dwoistym Stawem Gąsienicowym. Należy do grupy Stawów Gąsienicowych. Dlaczego „Dwoisty”? Ponieważ ów staw tak naprawdę składa się z dwódch zbiorników wodnych sąsiadujących ze sobą. Jeden jest głęboki na ponad 9 metrów, a drugi na ponad 7 metrów. Gdy opadów w tym rejonie jest mniej, „dwoisty” staw staje się „troisty”, bowiem Zachodni Staw Dwoisty rozpada się na kolejne dwa zbiorniki. Zdarza się także, iż jeden ze zbiorników całkowicie wysycha.
Dolina Gąsienicowa, która jest górnym piętrem Doliny Suchej Wody Gąsienicowej w polskich Tatrach, odwadniana jest w dużej części poprzez przepływy podziemne. Głównym ciekiem doliny, w której znajdują się aż 22 stawy, jest Czarny Potok i Sucha Woda. Niektóre z tychże stawów już dawno wyschły tudzież zmniejszyły swoją powierzchnię, ale i tak jest to najliczniejsza grupa stawów usytuowanych w jednej dolinie Tatr.
Staw Dwoisty w zimie traci pod lodem wodę. A to dlatego, iż dopływ wody zasilający staw znajduje się u góry i do tego jest płytko sytuowany . Dno stawu pokrywają głazy. Niegdyś w Dwoistym żył pewien arktyczny skrzelonóg ( skrzelopływka bagienna), jednak najwyraźniej nie spodobał mu się zbytnio żywot w tym stawie, bowiem po latach wyginął. Przyczyną tego było najprawdopodobniej zarybianie tatrzańskich stawów pstrągami, które uznały skorupiaka za wyśmienity przysmak, wobec czego wyjadły całą populacje owych skrzelonogów. A ponieważ, jak wyżej wspomniano, staw w zimie zamarza do dna, pstrągi także długo w nim nie pożyły.
Kilka niewielkich rozmiarów jeziorek z grupy Stawów Gąsienicowych to Dwoiśniaczki tudzież Dwoiśniaczek. Położone są w południowo zachodniej części Doliny Gąsienicowej – Zielonej Dolinie Gąsienicowej. Rzeczywiście wokół dwoiśniaczka jest zielono, gdyż jeziorka usytuowane są pośród kosodrzewiny. Stawiki nie są głębokie, mierzą sobie najwyżej ok 1,5 metra głębokości. Przy wysokim poziomie wody, jeziorek jest aż cztery. Niestety, przy niskim poziomie wody – czasem wysychają wszystkie.
Choć niejeden wielbiciel uroków polskich Tatr pragnąłby przyjrzeć się Dwoiśniaczkowi tudzież Dwoistemu Stawowi z bliska, szlakiem turystycznym tam nie dojdzie, bowiem takowy nie istnieje. Jeziorka można podziwiać z dalszej perspektywy. Na przykład ze szlaku turystycznego z Doliny Gąsienicowej na Świnicką Przełęcz lub ze zboczy Kościelca.

Nr ogł.: 4504f7cb44e04d7a

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...