Witaj, gość! [ Zaloguj się

 

Dolina Strążyska – strąga i owce

  • Gmina/powiat/miejsc.: Zakopane
  • Opublikowany: 24 listopada 2011 13:00
  • Wygasa: Ogłoszenie wygasło
Dolina Strążyska w Tatrach

Opis

Dolina Strążyska podobnie jak Dolina Białego leży sobie blisko Zakopanego, a ściślej między Doliną ku Dziurze a Doliną za Bramką. Idąc spokojnie ulicą Strążyską dochodzimy wprost do owej doliny. Jedni pragną spacerować po Strążyskiej, by napawać się jej urokami, inni po prostu podążają tamtędy na Giewont, zatrzymując się jedynie krótko na Polanie Strążyskiej w celu posilenia się tudzież małego odpocznienia.

Strążyska to przede wszystkim niekończąca się trasa pośród drzew, zwłasza jesienią takowa przechadzka staje się barwna i ma bardzo refleksyjny charakter. Nasz wielki poeta Kraszewski wzdychał o owej dolinie : „kraj milczenia i marzenia”. Nie wszyscy, zwłaszcza żądni wrażeń turyści lubują się w takowych nostalgicznych miejscach u stóp Tatr, jednak dla tych, co to szukają ukojenia ducha w górskich dolinach, warto parę słów o Dolinie Strążyskiej napisać.

Polana Strążyska i Wodospad Siklawica to bodaj dwa najbardziej oblegane miejsca przez wielbicieli tejże doliny również przez wZakopane.pl. Zatrzymajmy się więc, niczym strudzony wędrowiec, na polanie owej. Gdy dochodzimy do polany, od razu rzuca się w oczy widok cudny, mianowicie „śpiący rycerz” w całej okazałości. Polana uzbrojona jest w dwa szałasyi bufet. Kiedyś, dawno, dawno temu pasterze wypasali tu owce. Pewno wypasaliby do dziś, gdyby nie Tatrzański Park Narodowy, który przejął ziemie pod swoją kuratelę.

Na polanie znajdowały się strągi, czyli zagrody dla owiec, zwłaszcza tych, które juhasi doili. Pewien cytat tak to relacjonuje : „Kandydat na juhasa napędza każdą sztukę z koszaru do strągi przez tzw. okienko. Juhasi siedząc na pieńkach podtykają gielety pod wymiona owiec – od tyłu i doją owce jedna, za drugą. Wydojone pozostają w strondze. Pełne gielety zanoszone są do szałasu”. Skąd ten wywód o strągach i po co? Otóż szumna nazwa Dolina Stążyska pochodzi właśnie od owego słowa – „stronga” i rzuca nieco światła na dawną historię tego, jak toczyło się życie na owej ziemi.

Dziś na polanie nikt już owiec do strągi nie zapędza w celach dojenia owych, jest gwarno, ale z racji licznie i tłumnie przybywających tu turystów. Jedni wylegują się przed szałasami, inni posilają w bufecie, jeszcze inni pstrykają fotki swoim bliskim na tle dumnie prezentującego się Giewontu. Ponieważ na polanie krzyżują się szlaki turystyczne, turyści przeglądają mapy, by podjąć decyzje dokąd dalej pójść. Po deszczowej porze, gdy Siklawica tętni życiem , a ściślej mówiąc, woda mocno dudni spadając pionowo w dół, wielu podróżujących doliną za pewne podąży nad wodospad.

Czy warto wybrać się do Doliny Strążyskiej bawiąc na wczasach pod Giewontem? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam, choćby po przeczytaniu tego artykułu i jemu podobnych. W każdym razie spacer po Strążyskiej zawsze lepszy od włóczenia się po Krupówkach.

wZakopane.pl/Agata

Nr ogł.: 3984ece3fb229173

Zgłoś problem

Przetwarzanie żądania, proszę czekać...